Autor: Archidiecezja Łódzka
„Wiara, nadzieja i miłość” | Droga Światła w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

„Hymn o miłości” towarzyszył wiernym zgormadzonym podczas Drogi Światła, która była odprawiona w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Rozważania przygotował Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

„Panie Jezu Zmartwychwstały to znaczy żyjący, to znaczy obecny, to znaczy będący teraz miedzy nami, chcemy przeżyć Twoją obecność, ucieszyć się nią, przyjąć i nawracać się. Na początku tej Drogi Światła błogosławimy Cię za to, że skoro jesteśmy w Twojej i mię to przez nas stajesz się obecny. To wielki zaszczyt być sakramentem Twojej obecność. To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie”- modlił się na rozpoczęcie Drogi Światła Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Metropolita Łódzki poprowadził wiernych przez 14 stacji Drogi Światła podczas której rozważane są wydarzenia po Zmartwychwstaniu Jezusa. Rozważania były oparte o „Hymn o miłości.”

Na zakończenie Drogi Światła Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 r. w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła).

W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 r. została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.