Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 213
Płaszczenica przeniesiona do Grobu Bożego – łódzcy Grekokatolicy świętowali Wielki Piątek

Wierni Kościołów Wschodnich – posługujący się w liturgii Kalendarzem Juliańskim – obchodzą dziś Wielki Piątek. Z tej racji, w łódzkiej parafii greckokatolickiej w godzinach wieczornych celebrowane były nieszpory połączone z przeniesieniem płaszczenicy do Grobu Bożego.

Wielki Piątek to dzień pamiątki Męki i Śmierci Jezusa. W świątyni celebrowane jest nabożeństwo, w czasie którego odczytuje się trzy czytania ze Starego Testamentu oraz fragment z listów apostolskich, a także opis Męki Pańskiej według relacji czterech ewangelistów. Całość liturgii kończy uroczysta procesja, w czasie której przenosi się płaszczenicę do Grobu Bożego.

Jak wyjaśnia ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej – my nie adorujemy krzyża, a płaszczenicę - to jest całun, który przedstawia Chrystusa złożonego do grobu. Po liturgii, każdy może podejść i pokłonić się, ale z uwagi na trwającą pandemię – płaszczenicy nie całujemy. – dodaje duchowny.

Wielki Piątek to szczególny dzień w Kościele Greckokatolickim ponieważ w tym dniu zachowuje się post – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a jak wyjaśnia łódzki duchowny – dziś także powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mlecznych. Post – tyle, że nieco lżejszy – obowiązuje wiernych Kościoła również jutro tj. w Wielką Sobotę. – dodaje.

Wielka Sobota to dzień, kiedy Kościół okryty jest żałobą po śmierci Chrystusa. W tym dniu nie ma nabożeństw, a podobnie jak Kościele łacińskim ma miejsce święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Boska Liturgia Wielkiej Nocy – Zmartwychwstania Pańskiego - rozpocznie się w sobotę tuż przed północą.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Galeria zdjęć