Ostatnie pożegnanie śp. s. Emiliany Stręciwilk – Siostry z katedry!

Trzech biskupów, licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne, rodzina oraz wierni parafii katedralnej pożegnali śp. siostrę Emilianę Sręciwilk – długoletnią zakrystiankę łódzkiej bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Liturgii żałobnej celebrowanej w łódzkiej katedrze przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

- Na siostrę Emilianę, aż miło było popatrzeć. – mówił we wprowadzaniu do liturgii łódzki pasterz. - Ona w ten sposób współtworzyła całe dzieje ewangelizacji w tej katedrze. Towarzyszyła wszystkim, którzy tu wchodzili w misję Piotrową – apostolską, ona zaś pielęgnowała tę misję Janową - zakonną – charyzmatyczną. Wielką radość sprawiało  popatrzenie na Siostrę Emilianę – ona właśnie ewangelizowała najpierw tym, że była i jaka była – zawsze uśmiechnięta, zawsze radosna. Za tą postawą kryła się też wielka praca. Oczywiście świadomość tej ciężkiej pracy, tego trudu tym bardziej jest ważna, kiedy pamiętamy tę stale uśmiechniętą buzię, tę pogodną twarz, która towarzyszy wszystkim posługującym w tej katedrze. – podkreślił hierarcha.

Homilię – przybliżającą postać Zmarłej – wygłosił ksiądz prałat Ireneusz Kulesza – proboszcz łódzkiej katedry, który wspomniał, że - od 1973 roku siostra Emiliana pracowała w katedrze w Łodzi jako zakrystianka. Tutaj wszyscyśmy ją znali, bo dla większości z nas była tu od zawsze! Przynajmniej dla mnie – od chwili kiedy wstąpiłem do seminarium - ona już tu była.   W piękno tej katedralnej świątyni włożyła gigantyczną pracę! Siostra była zawsze zatopiona w adoracji Najświętszego Sakramentu, albo rozmodlona na różańcu przed ołtarzem Matki Bożej, czy w samotności i w skupieniu odprawiająca codziennie drogę krzyżową tu w naszej katedrze, a już najbardziej w ostatnich latach - kiedy została odciążona przez młodszą następczynię - widzieliśmy ją – najczęściej my kapłani – w domowej kaplicy sióstr modlącą się w samotności ilekroć korzystaliśmy z bliskości tej , by wziąć stamtąd Komunię Świętą i zanieść Ją chorym. Siostra Emiliana zawsze tam była! – podkreślił kaznodzieja.