Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 1751
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej | Łódź 2021

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. 

Podczas homilii metropolita łódzki mówił, że jesteśmy na wieczerzy tak jak Jezus ze swoimi uczniami. Przeżywał On wieczerzę paschalną na czas przed aresztowaniem, męką i śmiercią.

- Jest zakodowana pamięcią Izraela o najbardziej przemieniającej historii nadziei, jaka kiedykolwiek była opowiedziana, która ma na imię wolność. Pascha jest opowiadaniem o wolności, którą uzyskują najsłabsi. Słabość okazuje się wtedy wielką mocą - tłumaczył duszpasterz

Ksiądz arcybiskup mówiąc o daniach wieczerzy, podkreślał, że Bóg połączył pamięć o najważniejszych wydarzeniach zbawczych z posiłkiem. Jezus nadał daniom wyjątkowy sens.  Stanowi to przypomnienie, że wieczerza ta jest ciągle aktualna. Spożywamy przecież chleb i wino, które Jezus zmienia w swoje Ciało i Krew. Te pokarmy powinny przynaglać nas do refleksji nad naszą wolnością bądź niewolnictwem.

Ważnym aspektem wieczerzy jest wspólnota, w której doświadcza się miłości. Uczta była ogłoszeniem wolności, podczas której Jezus dał przykazanie miłości: „Miłujcie się wzajemnie, tak jak ja was umiłowałem”. Na koniec homilii metropolita łódzki zachęcał do zastanowienia się nad pytaniem, czy jesteśmy dziś zniewoleni czy wolni.

W kolejnej części Mszy Świętej następuje obrzęd umywania nóg (Mandatum), który w tym roku z uwagi na epidemię Covid-19 oraz stosownie do zaleceń Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został pominięty. Ostatnim obrzędem Liturgii Wieczerzy Pańskiej było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, nazywanej ciemnicą, w której pozostanie aż do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej.

Jutro drugi dzień Triduum Paschalnego - Wielki Piątek. Liturgia na cześć Męki Pańskiej będzie transmitowana na kanale You Tube archidiecezji łódzkiej oraz w TVP3.

Galeria zdjęć