Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 829
Liturgia na cześć Męki Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej

W Wielki Piątek, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół nie sprawuje Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii Świętej oraz przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Liturgia słowa została zwieńczona opisem Męki Pańskiej według św. Jana (18, 1-19,42). Uroczysty śpiew Męki Pańskiej, zaprezentowany z podziałem na role, został przygotowany przez wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś w komentarzu mówił o dwóch odpowiedziach, które należy odczytać z tej Ewangelii. Trzeba zobaczyć, kim jest Jezus i w jaki sposób jest pokazany. Tłumaczył, że został przedstawiony jako król wywyższony na krzyżu. Godność królewska polega na jego wolności. Jezus nie został zabity, ale dobrowolnie oddał swoje życie. Oznacza to, że od początku do końca jest szafarzem swojego życia. Jezus posiada również godność arcykapłana, która polega na byciu ofiarą. Będąc Barankiem, składa w ofierze samego siebie. W Męce widzimy Jezusa Chrystusa jako nowego Adama. Umierając, daje życie nowej Ewie, którą jest Kościół.

Na zakończenie liturgii słowa odbywa się uroczysta modlitwa powszechna obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat. Po niej następuje druga część Liturgii Męki Pańskiej- adoracja krzyża. Ksiądz arcybiskup zachowując wielowiekową tradycję rzymską, podszedł i ucałował krzyż bez ornatu i obuwia na znak uniżenia przed Panem. Później wszyscy kapłani i wierni klęcząc, w ciszy uwielbiali Chrystusa.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w Wielki Piątek po zakończeniu Liturgii Męki Pańskiej, przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.

Jutro, czyli w Wielką Sobotę zapraszamy do udziału w Eucharystii Zmartwychwstania Pańskiego o godzinie 21. Transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz w TVP3.

Galeria zdjęć