Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 723
Abp Ryś w Święto Miłosierdzia: rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga!

- Rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga, bo pokazują Kim jest Bóg!  Ten szczególny portret Boga wyzwala w nas miłość do Boga, a wiara przestaje być takim chłodnym światopoglądem – tak przyjmuję że Bóg istnienie, ale co z tego? – pytał metropolita łódzki.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego – która od wielu lat obchodzona jest jako Święto Diecezjalnej Caritas – w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki na Mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia modlili się wszyscy zaangażowani w dzieło pomocy potrzebującym Caritas.

W homilii, którą łódzki pasterz oparł o dzisiejszą Liturgię Słowa zwrócił uwagę na to, że - ranami, które zachował Jezus na swoim zmartwychwstałym ciele są wszyscy nasi cierpiący nasi siostry i bracia. Na tym Jego ciele, którym jest Kościół. Dotknij tych ran! – apelował duchowny.

Kaznodzieja zauważył, że - skoro kocham Boga, bo obdarzył mnie życiem, to kocham każdego, kto został przez Niego tym życiem obdarzony. Ta relacja do innych pokazuje czy narodziłem się z Boga, czy nie, bo Boga przyjmuje się z całą Jego rodziną! ! – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

Przywołując postać Tomasza Apostoła - o którym zwykło się mówić „niewierny Tomasz” – metropolita łódzki zaznaczył, że - wiara Tomasza rodzi się na nowo w spotkaniu z Jezusem! W jaki sposób się rodzi? W jaki sposób Jezus rodzi Tomasza do wiary? Tomasz rodzi się przez to, że Jezus pozwala mu dotknąć swoich ran. Ten moment dotknięcia ran Jezusa – jest momentem narodzin Tomasza do wiary, odrodzenia się wiary Tomasza. – podkreślił.

- Rany Jezusa są bardzo szczególnym portretem Boga, bo pokazują Kim jest Bóg!  Ten szczególny portret Boga wyzwala w nas miłość do Boga, a wiara przestaje być takim chłodnym światopoglądem – tak przyjmuję że Bóg istnienie, ale co z tego? Może chodzi o to, by wiedzieć, że Bóg jest, ale chodzi o to, by wiedzieć Kim jest i Jakim się objawił w Jezusie. Dokąd tego nie wiem, i mamy fałszywy obraz Boga, to mamy milion pokus, by z wiary zrezygnować i odejść od niej! – zakończył.

Kończąc liturgię ks. Andrzej Partyka – dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej podziękował – wszystkim zebranym za wspólną modlitwę i zaproponował, by pobrać aplikację „tropiciel” - w której obok licznych gier miejskich jest również gra „dobroczynność w Łodzi” – do tej gry, w ramach konkursu - zaprosiliśmy dziesięcioosobowe grupy uczniów – wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas, ale każdy indywidualnie może wziąć w niej udział. – zachęcał ks. Partyka.

Galeria zdjęć