Autor: Julia Saganiak
Abp Ryś: Owocem umierania Jezusa jest Duch Święty

W uroczystość św. Wojciecha patrona naszej ojczyzny ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś celebrował Mszę Świętą w kaplicy domu biskupiego.

„Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity” (J 12,24). Odnosząc się do tego wersetu, ksiądz arcybiskup zauważył, że opisuje ono życie św. Wojciecha. Było ono po ludzku ciężkie, trzykrotnie musiał opuścić stolicę biskupią w Pradze. Mimo że jego życie zostało przedwcześnie zakończone brutalnym atakiem zawistnych ludzi, to śmierć przyniosła błogosławione owoce. Na jego męczeństwie powstał Kościół w Polsce. Jednak dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że owym ziarnem jest sam Jezus Chrystus. Śmierć Jezusa owocuje Duchem Świętym.

Na zakończenie metropolita łódzki podkreślił, że owocem umierania Jezusa i wszystkich męczenników jest Duch Święty.