Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 984
Abp Ryś o świadectwie św. Piotra - Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

„Z czym Piotr poszedł do domu Korneliusza? Poszedł ze świadectwem.” O świadectwie św. Piotra  mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas sumy odpustowej w parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi.

„Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja”- tymi słowami Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przywitał zgromadzonych w Archikatedrze Łódzkiej, a także tych którzy łączyli się duchowo poprzez transmisję Mszy Św. na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej. Metropolita Łódzki sprawował Eucharystię w Archikatedrze Łódzkiej w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

W swojej homilii duchowny zwrócił uwagę, że dzisiejsza Liturgia kieruje nas na osobę św. Piotra. „Liturgia w ten sposób idzie za przekazami całego Nowego Testamentu, który odnotowuje spotkania Zmartwychwstałego Pana z Piotrem. W tej wierze paschalnej, wiara Piotra jest niesłychanie istotna. Nowy Testament mówi nam wyraźnie: słuchajcie Piotra co ma do powiedzenia”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej w swojej homilii Metropolita Łódzki wskazał na Piotra naszych czasów, który podczas Wigilii Paschalnej komentował wezwanie skierowane do uczniów podczas Wigilii Paschalnej: idźcie do Galilei. „Papież Franciszek tłumaczył, że idźcie do Galilei to znaczy: zacznijcie od nowa, bo wszystko zaczęło się w Galilei. Po drugie: odkryjcie nowość w miejscu, które znacie. Po trzecie oznacza to: idźcie do granic i przekroczcie je.”

Dalej w swoich rozważaniach duchowny mówił także o tym, że mocą Zmartwychwstania Jezusa Piotr doświadczył przebaczenia i mocą tego wybaczenia idzie do Korneliusza. „Piotr który został oczyszczony przez Jezusa ze strasznego grzechu, nie może już odróżniać ludzi na czystych i nieczystych. Na tych którym można i którym nie można przebaczyć. Piotr już w ten sposób nie potrafi i to jest jego świadectwo. To że wszedł do domu Korneliusza ma moc świadectwa. Świadectwa danemu Jezusowi Chrystusowi, który przebaczył Piotrowi i przekreślił cały jego grzech. Jezus przekroczył te granice jakim była zdrada, tchórzostwo, pycha. Mocą tego przebaczenia Piotr przekracza granice w stronę domu Korneliusza. Świadectwo.”

„To nauczanie Piotra o Zmartwychwstania Pana nie jest tylko wykładem czy homilią. Jest świadectwem tego, któremu przebaczono grzechy, a świadomość, że mu przebaczono prowadzi go do przekroczenia granic” mówił kaznodzieja.

Na zakończeni Metropolita Łódzki pytał do kogo my dziś wyjdziemy? „Do kogo dziś zadzwonicie? Do kogo napiszecie maila czy smsa? Nie macie w pamięci takich ludzi od których poczuliście się ostatnio oddzieleni granicą niewybaczenia, żalu, wrogości? Może są ludzi, których traktujecie jako swoich przeciwników. Czy przekroczycie dla nich te granice? Tę granicę przekroczy ten, kto ma doświadczenie Piotra, któremu wybaczono ciężki grzech”- zaznaczył Abp Ryś.

Galeria zdjęć