Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 639
Abp Grzegorz Ryś: sercem charyzmatu Pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany!

Jubileusz 300-lecia Zgromadzenia Pasjonistów 1720-2020 Wdzięczność – Proroctwo – Nadzieja 100-lecie obecności w Polsce 1923-2023 Matka Jezusa Chrystusa zawsze w sercach naszych –  brzmi napis na marmurowej tablicy, którą poświęcił arcybiskup Grzegorz Ryś rozpoczynając uroczystości jubileuszowe w łódzkim kościele oo. Pasjonistów pw. Matki Boskiej Bolesnej na os. Teofilów.

Dziś w samo południe duchowi synowie św. Pawła od Krzyża oraz parafianie parafii pw. Matki Bożej Bolesnej dziękowali Bogu – podczas uroczystej Eucharystii – za powstałe dokładnie 300 lat temu Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa – znane jako Zgromadzenie Pasjonistów. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii jubileuszowej kaznodzieja powiedział między innymi - Bóg nie potrafi odpowiedzieć inaczej na ludzki grzech, jak krzyżem swojego Syna. To jest całe chrześcijańskie orędzie. Kim jest Bóg? Nie w ogóle, nie teoretycznie, ale w odniesieniu do człowieka grzesznego, do każdego z nas po kolei. Biblia objawia nam Boga nie w ogóle, ale Boga, który jest w relacji do człowieka grzesznego. Obrazem Boga do człowieka grzesznego jest Jezus Chrystus ukrzyżowany z własnej woli – bo miał potrzebę wziąć na siebie cały ludzki grzech, i z siebie złożyć ofiarę przebłagalną za nasze grzechy! – tłumaczył hierarcha.

Metropolita łódzki wskazując na dzisiejsze czytania mszalne zauważył, że - sercem charyzmatu Pasjonistów jest Jezus Chrystus ukrzyżowany. Wchodzimy do tego kościoła I wszyscy mamy przed oczami ten obraz. Ukrzyżowany jako nasz Adwokat i jako Ofiara za nasze grzechy.  Adwokat – jako ten, który stoi po mojej stronie, jako mój obrońca, a nie jako mój oskarżyciel, czy jako sędzia, ale także jako Ofiara z siebie za mnie. – podkreślił.

Zwracając się do obchodzących jubileusz łódzki pasterz powiedział - Ojcowie Pasjoniści, dobrze że jesteście z nami w naszym Kościele Łódzkim. Dobrze, że jesteście jako ludzie, którzy przez sam fakt swojej obecności wskazują na centralną prawdę chrześcijaństwa. Przez sam fakt swojej obecności jesteście streszczeniem całego Pisma! Z wdzięcznością składamy dziś tę Eucharystię za wasze bycie w tym Kościele, za orędzie które sobą pokazujecie, za wierność radom ewangelicznym, które ślubujecie, za życie wspólne które prowadzicie! – zakończył.

W tych dniach mija również 15. rocznica konsekracji świątyni, której 17 kwietnia 2006 roku dokonał ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Władysław Ziółek.

Ojcowie Pasjoniści przybyli do Łodzi na nowopowstałe osiedle Teofilów w 1956 roku gdzie założyli swój dom zakonny, a bp Michał Klepacz powierzył im misję tworzenia nowej parafii i budowania świątyni pw. Matki Boskiej Bolesnej.  Pierwszymi łódzkimi pasjonistami byli: o. Stanisław Michalczyk i br. Jerzy Marchliński. W 1971 r. o. Janowi Wszędyrównemu udało się uzyskać od władz państwowych zgodę na budowę kościoła. Było to pierwsze pozwolenie na budowę świątyni w Łodzi po II wojnie światowej. W 1972 r. bp Józef Rozwadowski wraz z przełożonym generalnym Zgromadzenia Ojców Pasjonistów - o. Teodorem Foleyem dokonał poświęcenia placu budowy. Nowoczesny – dwupoziomowy - kościół został wzniesiony w latach 1973-1976 na planie sześcioboku, z monumentalną wieżą. Autorami projektu świątyni są architekci: Leszek Łukoś i Ludwik Mackiewicz. Poświęcenia świątyni  28 V 1976 r. dokonał bp Józef Rozwadowski, a konsekracji 17 IV 2006 r. abp Władysław Ziółek.

Galeria zdjęć