Poświęcenie i otwarcie Domu Seniora „Pomocna Dłoń”

Dziś przed południem w Kaszewicach k. Bełchatowa arcybiskup Grzegorz Ryś dokonał poświęcenia i otwarcia Domu Seniora „Pomocna Dłoń”, który został wybudowany z ofiar wiernych Archidiecezji Łódzkiej jako wotum wdzięczności Panu Bogu za 100-lecie Diecezji Łódzkiej. W nowo otwartym domu jesień swojego życia będzie mogło spędzić 50 pensjonariuszy. Jak informuje ks. Zdzisław Kuropatwa – wicedyrektor Caritas - pierwsi mieszkańcy sprowadzą się do Domu Seniora już w maju br.

Uroczystość otworzenia Domu Seniora rozpoczęła się od Mszy Świętej w kaplicy domowej, której przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki. Arcybiskup Grzegorz pobłogosławił i poświęcił nowy ołtarz, tabernakulum i ambonę w kaplicy pw. Miłosiernego Samarytanina,  a następnie cały gmach.

W homilii – skierowanej do uczestników liturgii – powiedział między innymi - imieniem Boga jest Miłosierdzie! Ufam, że ten dom narodził się ze słuchania – bo właśnie takich darów Pan czeka. Oby ten dom pozostał wierny temu początkowi, bo ważne jest wytrwać w tej pierwszej miłości i pierwszym rozeznaniu. To nie jest okazja do takich daleko idących skrutyniów, dobrze wiecie, że dzieło miłosierdzia można zamienić na całkiem nie zły interes – biznes. Gdyby ten dom miałby się układać wedle rachunku strat i zysków, najlepiej z naciskiem na duże zyski, przeczyłby sam sobie. Jak można zrobić taki dom, jeśli jego sercem jest kaplica Miłosiernego Samarytanina? Wszyscy, którzy będziecie dalej ten dom tworzyć, bądźcie otwarci, żeby ten dom powstawał z tego nasłuchiwania czego Pan chce! – podkreślił kaznodzieja.

- Jak stworzyć dom dla ludzi starszych, by nie był – za przeproszeniem „bocznicą” – tylko, by był przestrzenią aktywności, twórczości. Bo jedno jest oczywiste, że Pan Bóg nie rezygnuje z człowieka w jakimkolwiek wieku. To my mamy taką wyjątkową umiejętność, by ludzi odstawiać na bok. Życzę, by to miejsce rodziło się ciągle z nasłuchiwania Boga, który ma na imię Miłosierdzie. - zakończył łódzki pasterz.

Po zakończeniu liturgii miały miejsce przemówienia oraz uroczyste otwarcie Domu Seniora.

- Pierwsze plany powstania tego domu – choć z innym przeznaczeniem – to 2008 rok. Miał być tu dom sióstr oraz przedszkole, ale z czasem – po rozmowach najpierw z arcybiskupem Władysławem Ziółkiem, a potem z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim – powstał pomysł budowy Domu Seniora jako jedno z dzieł Caritas Archidiecezji Łódzkiej. – wspominał ks. Kuropatwa - pomysłodawca i odpowiedzialny za powstanie Domu Seniora.

Podczas dzisiejszego spotkania zostały wręczone podziękowania wszystkim, którzy włączyli się we wspólne dzieło powstania Domu Seniora, a następnie przecięto wstęgę uroczyście otwierając dom dla przyszłych mieszkańców.

Każdy z mieszkańców nowo otwartego Domu otoczony zostanie opieką lekarza, pielęgniarki, będzie mógł skorzystać z rehabilitacji, sali rekreacyjnej oraz biblioteki, a także otrzyma wsparcie duchowe poprzez możliwość skorzystania z kaplicy, oraz rozmowy z kapelanem domu.