Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 736
Abp Ryś: weźcie Kościół - Matkę do siebie tak, jak Jan! – Kościół Stacyjny św. Stanisława Kostki #34
Udostępnij

- Weźcie Kościół - Matkę do siebie tak, jak Jan! Weźcie Kościół - Matkę do siebie i miejcie dla niego taką miłość jaką miał Jan – wytrwałą, cierpliwą, długomyślną, długowieczną, nie sprowadzoną do jednego zrywu, ale cierpliwą, trwałą, ciągle nową – taką, jak się ma do Matki! – apelował abp Grzegorz Ryś.

Katedra świętego Stanisława Kostki to ostatnia świątynia na szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. To tam trzydziestej czwartej Liturgii Stacyjnej celebrowanej podczas tegorocznego Wielkiego Postu przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

Łódzki pasterz w początkowej części homilii przypomniał historię dzisiejszego Kościoła Stacyjnego w Wiecznym Miesicie, którym jest S. Giovanni a Porta Latina − Kościół św. Jana w Łacińskiej Bramie, oraz zapoznał zebranych w świątyni z życiorysem najmłodszego z uczniów Jezusa, którym był św. Jan Apostoł.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że – Jan jest apostołem, który w szczególny sposób uczy nas odpowiedzialności za Kościół. Oczywiście każdy z apostołów uczy nas jak trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność za Kościół, ale Jan czyni to w sposób wyjątkowy – bo Jan bierze na siebie odpowiedzialność za Kościół, który jest Matką! Wiemy dobrze, że Janowi Pan Jezus zawierzył Matkę na chwilę przed swoją śmiercią – to jest twoja Matka i uczeń wziął ją do siebie. Biorąc Maryję do siebie, w Jej osobie wziął cały Kościół. – podkreślił kaznodzieja.

Po Komunii Świętej ksiądz prałat Ireneusz Kulesza poprowadził Koronkę do Bożego Miłosierdzia, za którą podczas Liturgii Stacyjnej można uzyskać łaskę odpustu zupełnego, podziękował również wszystkim, którzy włączyli się we wspólną modlitwę połączoną z pątniczym trudem codziennego pielgrzymowania po łódzkich świątyniach.

Udostępnij
Galeria zdjęć