Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 2251
Abp. Ryś podczas Święceń Diakonatu 35 + Bądźcie mądrymi i mocnymi Diakonami!

Tylko Ci, którzy są powołani rozpoznają w Chrystusie ukrzyżowanym mądrość i moc! - mówił do wiernych zgromadzonych w łódzkiej Archikatedrze, na święceniach diakonatu Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń- Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Tylko Ci, którzy są powołani rozpoznają w Chrystusie ukrzyżowanym mądrość i moc .To wbrew pozorom nie dotyczy tylko tej czwórki, która dzisiaj oczekuje na święcenia- mówił Arcybiskup- to dotyczy nas wszystkich, bo każdy z nas może przeżywać życie w kategoriach powołania lub może je układać według własnego uznania lub wyłącznie własnych pragnień.

W ten sposób można podchodzić do każdego stanu życia: można tak podchodzić do kapłaństwa, do małżeństwa. Wielu ludzi chce dzisiaj zakładać rodzinę, być mężem, żoną, ojcem , matką. Tylko pytanie czy chcą tego sami z siebie, bo tak im się podoba, czy próbują rozeznać, że to jest ich powołanie z jakim się do nich zwraca Bóg w Jezusie Chrystusie- mówił Łódzki Pasterz.

Jako ludzie wierzący przeżywamy swoje życie w kategoriach powołania. Bóg nas wzywa. A skoro nas powołuje to najpierw nas obdarza łaskami, a potem wskazuje zadania. Powołanie to jest odczytanie daru Boga i odczytanie zadania do którego mnie posyła.

Bardzo ważnym kryterium rozeznawania naszego powołania jest przyjęcie  Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który jest mocą i mądrością- podkreślał za św. Pawłem Metropolita Łódzki. Bo dopóki nie poznamy Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który jest mądrością i mocą - to nie wiemy do czego On nas wzywa i nie będziemy potrafili wypełniać tego powołania, które nam zleca.

Diakon, a w przyszłości ksiądz nie jest mądry jeśli nie znajduje w sobie miłości Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, jeśli nie znajduje w sobie miłości ukrzyżowanej, takiej miłości, która jest w stanie ukrzyżować się za drugiego człowieka. Jeśli nie ma w sobie takiej miłości do ludzi, nie rozumie grzesznika, nie rozumie Ewangelii, nie rozumie dlaczego ma siedzieć w konfesjonale-  to jest głupi. Jest mądry wtedy kiedy kocha. Jeśli próbujesz kogoś zrozumieć, a kogoś kochasz to go zrozumiesz, poznasz go z miłością i znajdziesz rozwiązanie. A jeśli nie, jeśli nie masz w sobie tej miłości – to jesteś głupi, jesteś bezsilny. Bo wtedy robisz wszystko inaczej niż chciał tego Jezus. Mądrość i moc Boga jest objawiona w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym.

Kiedy nasze pomysły na życiu rozmijają się z tym obrazem Jezusa ukrzyżowanego to, co najwyżej, nam się wydaje, że jesteśmy skuteczni.

Następnie Metropolita Łódzki zwrócił się do kandydatów do święceń- Wchodzicie w Diakonat, za pół roku do Prezbiterat, miejcie w sobie mądrość i moc ukrzyżowanego Chrystusa. Bądźcie mądrymi i mocnymi Diakonami. Nie bądźcie głupimi i słabymi Diakonami. Nie bądźcie głupimi, bezsilnymi Diakonami – to w przyszłości nie będziecie głupimi, bezmyślnymi księżmi. Bądźcie mądrymi i mocnymi Diakonami i Kapłanami- mądrymi i mocnymi miłością ukrzyżowaną!- zakończył Metropolita Łódzki.

Po homilii rozpoczął się właściwy obrzęd święceń diakonatu, podczas którego kandydaci zostali zapytani przez arcybiskupa o pragnienie przyjęcia święceń, a wkładając swoje dłonie w dłonie biskupa, złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa i wierności swojemu ordynariuszowi. Następnie przyszli diakoni położyli się krzyżem, a zebrani modląc się w ich intencji, odśpiewali litanię do wszystkich świętych, która została zakończona nałożeniem rąk przez biskupa i modlitwą święceń. Jako znak zewnętrzny przyjęcia święceń, nowo wyświeceni przywdziali szaty diakońskie (szatę z rękawami i stułę na sposób diakoński). Ksiądz arcybiskup wręczył im też Ewangelię, której głosicielami się stali, a na zakończenie przekazany im został znak pokoju. Tak zakończył się obrzęd święceń.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś wręczył nowym diakonom dekrety na parafie, w których będą pełnić swoją posługę i przygotowywać się do święceń prezbiteratu:

  • Diakon Szymon Brot- posłany do parafii MB Jasnogórskiej w Łodzi
  • Diakon Roman Jaguś- posłany do parafii Chrystusa Króla w Łodzi
  • Diakon Zbigniew Kądziołka- posłany do parafii św. Maksymiliana w Pabianicach
  • Diakon Łukasz Kołodziej- posłany do parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Tryb.

zobacz także: Absolwenci Seminarium 35+, przyszłymi diakonami Kościoła Łódzkiego!  

Diecezja Łódzka we wspomnieniach Abp. Ziółka | sprowadzenie ciała Bp. Jasińskiego #10

To były pierwsze Święcenia Diakonatu z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Święcenia przyjęło 4 alumnów. Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +, funkcjonuje w Archidiecezji Łódzkiej od września 2019. Seminarium przygotowuje do kapłaństwa kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Rektorem tego seminarium jest ks. prof. Sławomir Szczyrba.

Galeria zdjęć