Autor: Julia Saganiak
Abp Ryś: uczmy się macierzyństwa od Maryi!

11 lutego obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz 29. Światowy Dzień Chorego. Ksiądz arcybiskup podczas porannej Mszy Świętej w kaplicy domu biskupiego modlił się w intencji służby zdrowia oraz wszystkich chorych.

Podczas homilii metropolita łódzki mówił, że dzisiejsza liturgia to ważna lekcja dla Kościoła, który nazywamy również matką. Dostaje on istotne pouczenie, co właściwie oznacza być matką. Przykład dobrej matki możemy zauważyć w postawie poganki Syrofenicjanki.

- Jej wiara była wielka, zawarta w postawie macierzyństwa, miłości matki. Tę wiarę najpierw widać przez miłość i to taką miłość, która jest wierna, zdolna przynieść upokorzenie. Trwa przy dziecku nawet, gdy kosztuje ją to upokorzenie. - mówił metropolita łódzki

Ksiądz arcybiskup wspomniał też o Maryi z Lourdes, która jest wzorem macierzyństwa. Ukazywała się w zatroskaniu o tych, którzy są słabi i chorzy. Podkreślał, że ten wizerunek Maryi powinien przynaglać nas jako Kościół do zainteresowania tymi, którzy potrzebują pomocy.

Przed błogosławieństwem dr Paweł Czekalski -prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi wręczył Księdzu Arcybiskupowi odznaczenie przyznane przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Odznaczenie to zostało przyznane za zasługi dla służby zdrowia. W pierwszej fali pandemii Metropolita Łódzki odpowiadając na prośbę dr. Czekalskiego zainicjował zbiórkę pieniędzy na respiratory. Suma jaka została wtedy zebrana to była kwota blisko 2 milionów złotych. Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej dr Mateusz Kowalczyk przedstawił dokładne sprawozdanie z tego, co zostało zakupione za tą kwotę.