Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Pan posyła z doświadczeniem i ze świadectwem swojego nawrócenia

„Pan posyła z doświadczeniem i ze świadectwem swojego nawrócenia, ze świadectwem tego co Pan Bóg dokonuje w życiu. To doświadczenie musi być ciągle świeże, aktualne i nowe. Wtedy będzie miało w sobie siłę kerygmatyczną”- mówił podczas porannej Mszy Św. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Podczas Eucharystii sprawowanej w domowej kaplicy Metropolity Łódzkiego brat Mateusz przyjął posługę lektora na swojej drodze do kapłaństwa. Ksiądz Arcybiskup odprawił tę Mszę św. w intencji brata Mateusza, którego do tej posługi przedstawił ks. Zbigniew Pawlik.

W swoich rozważaniach do Słowa Bożego Abp Ryś mówił, że dzisiejsze słowo mówi nam kim jest Jezus w odniesieniu do człowieka. „Jezus w odniesieniu do człowieka jest absolutnym przeciwieństwem szatana. Szatan nie tylko człowieka poniewiera i zniewala, ale ostatecznie prowadzi człowieka do śmierci. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że w ostateczności szatan zabija wszystko co mu służy. Potopione stado świń jest tego doskonałym przykładem. Chrystus nie ma z nim nic wspólnego”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej w swoich rozważaniach wskazując na to, że Chrystus jest absolutnym przeciwieństwem szatana Ksiądz Arcybiskup mówił, że to widać w relacji do tego opętanego człowieka. „Jezus nie tylko go wyzwala, ale też posyła. Mówi do niego, aby poszedł do swoich i rozgłaszał co się stało. Jezus widzi w nim świadka, apostoła i głosiciela. W kimś kto jeszcze przed chwilą był nie do opanowania i nie do poskromienia. Człowiek, który przed chwilą traktował Boga jako swojego największego wroga jest teraz Jego pierwszym świadkiem w świecie pogańskim. To jest posłanie człowieka ze słowem”- powiedział Abp Ryś.

Następnie duchowny zwracając się do brata Mateusza, który na tej Eucharystii miał przyjąć posługę lektora mówił, że ważne jest, aby pamiętać, że jak Pan posyła ze słowem to nie tylko z książką. „Pan posyła z doświadczeniem i ze świadectwem swojego nawrócenia, ze świadectwem tego co Pan Bóg dokonuje w życiu. To doświadczenie musi być ciągle świeże, aktualne i nowe. Wtedy będzie miało w sobie siłę kerygmatyczną”- podkreślił Ksiądz Arcybiskup.

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki zarosił na jutrzejszą Eucharystię, która będzie sprawowana w Archikatedrze Łódzkiej o godzinie 12 i będzie także transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej. Przed Mszą Św. o godzinie 11 będzie wykład zatytułowany  „Charyzmat zakonny w służbie Kościoła”, który wygłosi o. Jacek Dembek CSSR.