Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 516
Abp Ryś: Kościół można budować z ludźmi, którzy wiedzą kim jest Jezus!

22 lutego obchodzimy Święto Katedry św. Piotra. Tego dnia ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś sprawował Mszę Świętą w domowej kaplicy w intencji Ojca Świętego.

Podczas homilii ksiądz arcybiskup tłumaczył, że z kart Ewangelii dowiadujemy się, iż katedra jest  miejscem głoszenia wykładów, ale przede wszystkim służy do budowania Kościoła.

- Skoro ma być miejscem, z którego buduje się Kościół, to liczy się nie tylko to, co się z niej wykłada, ale też sposób w jaki się to czyni. Nie każde nauczanie będzie służyło budowaniu wspólnoty, budowaniu Kościoła! - podkreślał metropolita łódzki

Ksiądz arcybiskup mówił, że podstawową treścią nauczania jest prawda o tym, kim jest Jezus. W  sytuacji, gdy Kościół jest podzielony i ludzie z niego odchodzą, można budować go tylko z osobami, które wiedzą, kim jest Jezus Chrystus. Próba tworzenia fundamentu Kościoła na innych odpowiedziach jest błędem. Istotna jest również forma, z jaką człowiek zasiada na katedrze. Ważne, aby tak, jak św. Piotr utożsamiać się ze współtworzącymi oraz znać Jezusa ukrzyżowanego i chwalebnego.

- Można mieć najlepszą treść, która mówi, że Jezus Chrystus jest Synem i Zbawicielem Bożym, ale można całą tą treść zaprzepaścić niewłaściwą dla niej formą. - zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Przed błogosławieństwem Metropolita Łódzki zachęcał do modlitwy za Kościół Syryjski, ponieważ św. Piotr miał wcześniej katedrę w Antiochii.