Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 582
Abp Ryś: czym Bóg może zaspokoić nasz głód? - Kościół Stacyjny MBZ #1

- Post to jest stosunkiem do Boga. Staję przed Bogiem z moim głodem tzn. jak patrzymy w dzisiejszą ewangelię – nie nasyci mnie to jak mnie widzą ludzie! Nie nasyci mnie nagroda, którą otrzymuję od ludzi, bo zobaczyli, że poszczę, że się modlę, albo usłyszeli o mojej jałmużnie i teraz mnie wszyscy wychwalają – otrzymałeś już swoją nagrodę. Kogoś nasyci to, że ktoś powie o tobie dobre słowo? – pytał metropolita łódzki w czasie liturgii Środy Popielcowej.

O poście, który jest głodem przed Bogiem mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas liturgii stacyjnej celebrowanej w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi inaugurującej pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

W homilii łódzki pasterz pytał zebranych - jakie miejsce w moim życiu zajmuje post? Bo – jak mówi papież Franciszek – w jaki sposób pościmy, w dużej mierze pokazuje nam jaka jest nasza wiara. Post pokazuje nam naszą relację do Boga! Kiedy jestem głodny przed Bogiem – tak jak my jesteśmy dzisiaj tu w świątyni głodni przed Bogiem – możemy zapytać: czego od Boga oczekujemy? Czym Bóg może zaspokoić nasz głód? Czego się po Bogu spodziewamy? – pytał.

- Może nas ten post tego nauczy, żeby częściej sięgać po tę praktykę – rozumiejąc, że ona buduje naszą wiarę i naszą relację z Bogiem. Jestem głodny przed Panem i będąc przed Nim, uświadamiam sobie, że tylko On ma to, co może mnie nasycić! – podkreślił.

Kaznodzieja zauważył, że - pierwszym darem Wielkiego Postu jest głód, który uświadamia nam, że jestem grzesznikiem! Jak będziemy podchodzić prosząc Kościół o ten popiół na naszą głowę, to prośmy Pana o taką pokorę w patrzeniu na samych siebie, żebym widział siebie w tym momencie jako grzesznika. Nie chodzi o to, że nie czynimy w życiu dobra, ale chodzi o to, by się za to dobro nie chować ze swoim grzechem, by to dobro nie zakryło nam tej wielkiej prawdy o nas. Tak, jesteśmy grzesznikami! – zaznaczył.

W najbliższych dniach liturgia stacyjna celebrowana będzie o godz. 18:00 w następujących świątyniach:

  • 18.02. - czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
  • 19.02. - piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
  • 20.02. - sobota po Popielcu – Najświętszej Eucharystii
Galeria zdjęć