Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś o godności prorockiej | „Proroctwo jest czymś bardzo osobistym i indywidualnym”

„Pan Bóg twój wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał."

O godności prorockiej, która jest nam zadana od Chrztu Św. mówił w swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Metropolita Łódzki sprawował Mszę Św. w domowej kaplicy w IV Niedzielę Zwykłą. Eucharystia była transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

„W dzisiejszym słowie mamy wielką obietnicę Pana Boga. Jedna z najważniejszych obietnic jaką Bóg udziela w Starym Testamencie. To obietnica ustanowienia proroka. Przez Mojżesza Bóg zapowiada swojemu ludowi, że w tym ludzie będzie trwał charyzmat prorocki.  Pan Bóg wierny tej obietnicy wzbudza Izraelowi proroków”- mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego Abp Ryś.

Dalej duchowny zauważył, że prorocy są potrzebni, aby w imieniu Boga opisywać i objaśniać czas przez który lud przechodzi. „Prorok jest charyzmatykiem, który w sposób mocny i głęboki przeżywa wiarę i ze środka tej wiary potrafi Słowem Bożym opisać rzeczywistość. Prorok nie nakazuje, ale przestrzega i poucza. Nie ma żadnego innego narzędzia oprócz Słowa Bożego”- wyjaśniał Ksiądz Arcybiskup.

Wyjaśniając dalej Słowo Boże Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że tym prorokiem, którego przepowiada Mojżesz jest Jezus Chrystus. „W Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy prorokami. Chrzest wprowadza nas w potrójną godność Jezusa Chrystusa: kapłana, króla i proroka. Ta godność prorocka, którą każdy z nas nosi od chrztu powinna nas wzywać do ciągle aktualizowanej wiary, by wypełnić tę misję prorocką, która nam jest zadana i do której jesteśmy powołani. Potrzebujemy być w aktualnej relacji z Bogiem i potrzebujemy intensywnej i osobiście przeżywanej wiary, aby wypełnić misję prorocką. Proroctwo jest czymś bardzo osobistym i indywidualnym”- mówił Abp Ryś.

„Proroctwo jest bardzo indywidualne i osobiste jak osobistym doświadczeniem jest wiara. Nasza godność prorocka wzywa nas do aktualnie przeżywanej wiary, której owocami mogę się później dzielić”- dodał kaznodzieja.