Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1558
Abp Ryś na jubileusz 90-lecia parafii: budowaliście ten Kościół by Jezus mógł tutaj do was mówić!

- Po co jest ta wspólnota? Po co jest ten Kościół? Czemu go wybudowaliście? Właśnie po to, by Jezus mógł przyjść tutaj i mówić, i żeby z tego, Jego przepowiadania rodziła się wiara. Ciągle nowa wiara i odnowiony, zmieniony człowiek, ale poddany temu Słowu i co raz bardziej poznający moc tego Słowa! Parafia to jest wspólnota uczniów Jezusa, wspólnota słuchających Jezusa. On ma być tutaj u siebie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dokładnie 90 lat temu biskup Wincenty Tymieniecki – pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej – powołał do istnienia parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi na Złotnie. Z tej okazji w niedzielę 31 stycznia odbyły się uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

W słowie powitania ks. Stanisław Haładaj – proboszcz parafii – zaprezentował krótko historię powstania i działalności parafii na Złotnie. Wskazał na to, że parafianie – prawdziwe tworzą rodzinę parafialną, a to widoczne jest w dziełach zarówno tych duchowych jak i materialnych. Jako przykład zaangażowania parafian wskazano drugą świątynię, którą w minionych latach - dzięki zaangażowaniu wiernych - pobudował ks. Marek Rzeźnicki – dziś już emerytowany proboszcz parafii.

- Przy jubileuszach jest zawsze tak, że pada bardzo wiele różnych słów i za pewne każde z nich jest ważne ,bo płynie z serca, płynie od ludzi, którzy czują się związani z tym miejscem, ze wspólnotą, która przeżywa jubileusz. – mówił w homilii arcybiskup Grzegorz. - Najważniejsze Słowo na ten jubileusz to Słowo Jezusa. Kościół jako całość, ale także każda ze wspólnot w Kościele jest po to, by się mogło nieustannie wydarzać to, o czym słyszeliśmy w dzisiejszym Słowie. – zaznaczył kaznodzieja.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - w centrum każdej parafii jest Jezus, który przychodzi, by nauczać! Jego Słowo w słuchacz rodzi wiarę. Wiara jest odpowiedzią na Słowo. Bóg przemawia do nas odwiecznie, ale w ostateczny sposób przemówił do nas przez Syna. To jest przestrzeń spotkania każdego z was, i was razem jako wspólnoty z Bogiem, który przychodzi do was ze swoim Słowem. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

- Macie taki wielki krzyż w swoim ołtarzu, on jest po to, by wiedzieć, że ten, który stąd przemawia jest tym, który za was umarł! Każde słowo, które pada od Niego jest słowem, za którym idzie takie doświadczenie miłości, i taki autorytet miłości, i władza miłości – życia oddanego. – dodał.

Przed błogosławieństwem kończącym uroczystości jubileuszowe odśpiewano hymn Te Deum laudamus, a przedstawiciele parafii podziękowali metropolicie łódzkiemu za obecność i modlitwę zapewniając o swojej modlitwie. W odpowiedzi ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na to, że – dziś jestem pod wrażeniem spotkania z wami. Nie trzeba być z wami długo, by zobaczyć jaką tworzycie wspólnotę i to co uderza w tym zgromadzeniu to jest to, że potraficie milczeć także że słychać ciszę jak i to, że potraficie klaskać. – zauważył.

Galeria zdjęć