Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 3785
Abp Ryś: Kościół jest w świecie przedłużeniem Maryi!
Udostępnij

- 18 grudnia 1980 roku ks. bp Józef Rozwadowski wydał dekret erygujący parafię Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie. – mówił we wstępie do Mszy świętej ks. proboszcz Grzegorz Jędraszak. - Dekret wszedł w życie 1 stycznia 1981 roku i wszystko się rozpoczęło. Na pustym placu, który został poświęcony 12 kwietnia 1981 roku zaczęli gromadzić się ludzie wokół postanowionego nań krzyża, a był to znak wspólnoty budującego się kościoła parafii M.B. Jasnogórskiej. Dziś po 40 latach od tamtej chwili gromadzimy się w tej pięknej świątyni. – mówił duchowny.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – 1 stycznia – w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi na os. Widzew Wschód odbyły się uroczystości jubileuszowe 40-lecia powstania tejże parafii. Uroczystej summie przewodniczył metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś.

Wskazując na Maryję, która jest patronką widzewskiej parafii arcybiskup Ryś powiedział między innymi. - Maryja poczęła Syna Bożego w swoim łonie, i kiedy Go zrodziła, dała Mu ciało, dała Mu twarz. To nie jest historia przeszła! To jest historia, która się dzieje. Jeśli św. Paweł nie mówi w swoim liście Maryja, ale Niewiasta, to chce powiedzieć, że dzisiaj tą niewiastą, z której rodzi się Syn Boży, z której uczyniony jest Syn Boży – jest Kościół! Kościół jest Matką, Dziewicą - Matką. Kościół jest w świecie przedłużeniem Maryi! – zauważył metropolita łódzki.

- Ludzie chcą dzisiaj widzieć Jezusa, a nie wystarczy im tylko o Nim mówić! Ludzie chcą zobaczyć twarz Jezusa na obliczu Kościoła! Czy patrzyliście dzisiaj w lustro? Człowiek patrzy w lustro – a pytanie, które dociera do niego z dzisiejszą liturgią słowa brzmi: czy to, co widzisz w tym lustrze przypomina twarz Jezusową? Cokolwiek, w czymkolwiek? Czy ludzie, którzy ciebie widzą mają to doświadczenie głębokiego szczęścia, bo zobaczyli coś z Boga i zmienia relacje między nimi i wprowadza pokój? – pytał arcybiskup.

Kończąc homilię łódzki pasterz pytał: czy dajecie Bogu ciało wzorem Maryi? Czy Bóg ma to szczęście z was wyprowadzać swojego wcielonego Syna? Czy ludzie, którzy patrzą na was - ci którzy być może nie chodzą do tego kościoła, ale żyją obok was – czy patrząc na was, mogą się czegokolwiek dowiedzieć o Bogu? Cokolwiek z Boga w was zobaczyć? Czy twarz Boga, jest na waszym obliczu wyraźna? Czy może zatarta, zniekształcona, a może całkowicie zakryta? – zakończył arcybiskup Grzegorz.

Po homilii metropolita łódzki dokonał poświęcenie nowej ściany ołtarzowej w prezbiterium świątyni.

Parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie Wschodzie została erygowana dekretem bp Józefa Rozwadowskiego 1 grudnia 1981 roku. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. parł. Zdzisław Wójak. Kościół wg projektu arch. Stefana Kuryłowicza, arch. Waldemara Szczerby. Rozpoczęcie prac w 1983 r. Styl współczesny, wnętrze przygotowane do wymogów liturgii posoborowej, konstrukcja dachu oparta na widocznym od dołu stylizowanym krzyżu, wspartym na 10 filarach i murach kościoła. Jedna wieża z tarasami widokowymi. Poświęcenia świątyni dokonał abp Władysław Ziółek 2 IX 1996 r., a konsekracji 30 X 2011 roku.

Udostępnij
Galeria zdjęć