Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1016
Abp Ryś: doświadczenie Boga ma ten, kto kocha
Udostępnij

„Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała”

„Doświadczenie Boga ma ten, kto kocha”- mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Msza Św. sprawowana była w domowej kaplicy Metropolity Łódzkiego w sobotę w drugim tygodniu po Bożym Narodzeniu.

W swoich rozważaniach do Słowa Bożego Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że dziś obydwa czytani mówią o tym, że Boga można zobaczyć sercem nie oczami. W Pierwszym Czytaniu Jan mówi o tym, że Boga nikt nie widział, a doświadczenie Boga ma ten, kto kocha. „Ewangelia jest o tym samym. To jest wydarzenie w którym Pan Jezus objawia swoim uczniom swoje bóstwo. Objawienie bóstwa Jezusa jest zaznaczone w kilu momentach”- mówił Abp Ryś.

Dalej Metropolita wyjaśniał jakie to są momenty, w których Jezus objawia swoje bóstwo. „Pierwszy moment to kroczenie Jezusa po wodzie. Drugim podkreśleniem bóstwo jest ten fragment, który mówi o tym, że Pan chciał ich minąć, czyli chciał przejść przed nimi. To jest tak, jak Pan Bóg chciał przejść przed oczami Mojżesza na Górze Synaj, aby mu się przyjrzeć. Pan Jezus nie chce ich minąć, tylko chce, aby Mu się przyjrzeli i zobaczyli Jego bóstwo. Trzeci moment w którym Pan Jezus wyraźnie ukazuje swoje bóstwo. Trzeci moment w którym wprost mówi o swoim bóstwie to jest fragment w którym wypowiada swoje imię: Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się.

W swoich rozważaniach Ksiądz Arcybiskup odniósł się do wczorajszego wydarzenia o tym jak Pan Jezus nakarmił 5 tysięcy mężczyzn. „Jezus chce pokazać swoim uczniom kto tak naprawdę nakarmił ten tłum. Nie wystarczy zobaczyć w nim nauczyciela czy cudotwórcę. To wydarzenie rozumie się dopiero wtedy, kiedy odkrywa się w Jezusie Boga. Wtedy też możemy zrozumieć czym ostatecznie chce On nas nakarmić i jaki pokarm ma do dyspozycji”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Udostępnij