Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 637
Abp Ryś: Bóg ma pełną władzę nad tym, co się dzieje!

- Kiedy Kościół wyszedł z Jerozolimy? Wtedy, kiedy doświadczył prześladowania po zabiciu Szczepana przez Szawła. Ci którzy uciekali przed prześladowaniem zanieśli ewangelię wszędzie – łącznie z Cyprem. To jest ta sama dyscyplina paschalna – ciągłe działanie Boga! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Eucharystii w czwartek po Objawieniu Pańskim.

Łódzki pasterz w homilii zwrócił uwagę na to, że gdy po ludzku widzimy tylko zło, które się dzieje się wokół nas, to Pan Bóg jednak pod tym wszystkim ma swoje działanie, swój plan dla nas. - Dzieją się rzeczy dramatyczne, a pod spodem tych wydarzeń dzieje się historia Boga. Pod tą powierzchnią wydarzeń widać inny sens – inne prowadzenie. Dzisiaj to, co czytamy jest wedle tej samej logiki. Sytuacja jest dramatyczna, Jan zostaje uwięziony – Jezus czyta to wydarzenie jako niebezpieczne dla siebie, dlatego usuwa się do Galilei. Odchodzi i nie wybiera Nazaretu na swoje zamieszkanie, ale osiada w Kafarnaum – wybierając los człowieka bezdomnego, który nigdy nie będzie miał swojego domu. W ten sposób wypełnia się Słowo z Pasterki – bo obietnica odnoszącej się do Żydów – Galilea pogan, naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką! – dokładnie tam, gdzie jest Kafarnaum. – zauważył kaznodzieja.

- Bóg ma pełną władzę nad tym co się dzieje. Nie dzieje się nic, co by było obok rzeczywistości, którą zapowiada Słowo. – tłumaczył arcybiskup Ryś. - Bóg wybiera tych, którzy są najbardziej pokrzywdzeni mówiąc: Królestwo Boże jest między nami. Z sytuacji, która jest zdominowana przez zło, tak naprawdę tym, który ma władzę jest Pan Bóg. Stąd to wezwanie Jezusa: nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo! Zmieniajcie myślenie, bo Bóg jest królem, który ma swoją władzę. Wypełniają się plany Boga, i służą mu nawet ci, którzy z Nim walczą! – dodał.