Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2087
Abp Ryś do młodych Taize: młodzi nie bójcie się umierać, bo tam gdzie umieracie, Pan Bóg wyprowadza życie!
Udostępnij

- Dziś rozpoczynamy Europejskie Spotkanie Młodych, które miało się w tym roku odbywać we Włoszech, natomiast odbywa się w kilku miastach Europy, a całe spotkanie ma bardziej miejsce w sieci niż w realu. To jest taki moment – kiedy uczymy się trudności zamieniać w szanse. Gdyby odbywało się we Włoszech – to nie wielu z nas mogłoby się tam wybrać, a że odbywa się wszędzie, to możemy się łączyć w tej wielkiej wspólnocie modlitewnej zwoływanej przez braci z Taize. – mówił we wstępie do liturgii abp Grzegorz Ryś.

Łódź obok Wrocławia jest jednym z kilku miast na świecie, gdzie w tym roku – z uwagi na trwającą pandemię covid19 – odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych w duchu Wspólnoty z Tazie. Pięciodniowe spotkanie zostało zainaugurowane w łódzkiej katedrze Mszą świętą  o godz. 8:00, której przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś.

Odwołując się do ewangelii o męczeńskiej śmierci młodzianków arcybiskup Grzegorz wyjaśnił, że - Bóg nas przeprowadza przez śmierć i ratuje nas w samym środku naszej śmierci. Bóg jest w stanie odwrócić to, co nam się wydaje śmiercią nieodwracalną. Z pozabijanych dzieci, Bóg jest w stanie czynić męczenników, wstawienników, świętych przed Nim! Te matki już zyskują swoje dzieci z powrotem tylko, że je odzyskują w tajemnicy życia wiecznego. W tajemnicy świętych obcowania! Tak się spełnia słowo Jeremiasza. Bóg wyprowadza życie ze śmierci! – tłumaczył kaznodzieja.

- Nawet jeśli weszliście w śmierć przez swoje grzechy, to Bóg wyprowadzi z tej śmierci życie. Osusz oczy Bóg już ci wraca twoje życie, bo przeszło ono przez logikę paschalną - ziano musi obumrzeć, a jak obumrze, to wtedy przynosi plon, wtedy przynosi życie.  Tam gdzie my widzimy śmierć, a Bóg już wyprowadza życie, zmartwychwstanie. – tłumaczył arcybiskup. Na koniec łódzki pasterz zaapelował - młodzi nie bójcie się umierać, bo tam gdzie umieracie, Pan Bóg wyprowadza życie! – zakończył.

Po zakończeniu liturgii młodzi wzięli udział w porannej modlitwie w duchu Taize oraz w przygotowanych specjalnie warsztatach. Łódzkie spotkanie młodych potrwa do piątku 1 stycznia.

Udostępnij