Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1476
Abp Ryś: Bóg chce wejść do świątyni, którą jest każdy z nas
Udostępnij

„Bóg chce wejść do świątyni, którą jest każdy z nas. To jest Rok Święty. Otwarte drzwi kościołów krzyczą: otwórz Bogu drzwi, żeby mógł wejść do ciebie”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas homilii jaką wygłosił w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łodzi.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jedna z szesnastu świątyń w której zostały otwarte Święte Drzwi. Otwarcia Drzwi dokonał na początku Mszy Św. Metropolita Łódzki. Tydzień wcześniej otwarcia Świętych Drzwi w Archikatedrze Łódzkiej dokonał Ks. Kard. Konrad Krajewski. Była to inauguracja Roku Jubileuszowego w Archidiecezji Łódzkiej.

Z pielgrzymką do świątyni w której są Święte Drzwi związane są odpowiednie przywileje, które na początku odczytał proboszcz parafii ks. Krzysztof Majacz.

Duchowny przywitał także wszystkich zgormadzonych w świątyni i zwrócił uwagę na to, że otwarcie drzwi to tylko symbolika. „Symbolika ta wyraża otwartość Bożego serca. To Bóg nas zaprasza. Bóg pragnie przyjmować nasze prośby, nasze intencje z którymi chcemy i powinniśmy pielgrzymować do tego kościoła, który stanowi świątynię jubileuszową”- dodał duchowny.

W słowie skierowanym do wiernych Ksiądz Arcybiskup mówił, że znak otwarcie Świętach Drzwi można odczytywać na dwa sposoby. „Otwieramy Drzwi Święte, żeby wejść w rzeczywistość Boga i żeby wejść w przestrzeń święta. Także po to, aby przejść jakąś zmianę. Te drzwi kojarzą się z jakąś decyzją. Jest rzeczywistość w którą wchodzimy i jest rzeczywistość, którą chcemy zostawić za sobą. Mamy poczucie wchodząc w świat Boże, że nie wszystko możemy tu wnieść. Mamy takie postawy i sprawy, które potrzebujemy zostawić na zewnątrz”- mówił Ksiądz Arcybiskup.

Dalej w swoich rozważaniach Metropolita Łódzki mówił o drugim sposobie odczytywania symbolu otwarcia Świętych Drzwi. „To nie my przychodzimy do Boga, tylko Bóg przychodzi do nas”- zaznaczył duchowny. Mówił dalej, że ten budynek jest znakiem świątyni jakim jest każdy z nas. „Bóg chce wejść do świątyni, którą jest każdy z nas. To jest Rok Święty. Otwarcie drzwi kościołów krzyczą: otwórz Bogu drzwi, żeby mógł wejść do ciebie. To jest pewnie tak, że my ile razy mamy ochotę to możemy wejść do kościoła. Czy Bóg kiedy chce wejść do nas to zawsze ma otwarte?”- pytał kaznodzieja.

„Ta świątyni, którą jest każdy z nas ma swoje drzwi. To są oczy, to są uszy i jest najważniejsza brama w nas: to jest nasze serce. Otwarte drzwi tego kościoła mówią: otwórz swoje drzwi dla Boga, aby mógł wejść do tej świątyni, którą ty jesteś. Otwórz oczy i zobacz Go. Otwórz uszy  i usłysz Go. Otwórz serce. Bez otwarcia serca słowo tak naprawdę w nas nie wchodzi i pozostaje czymś zewnętrznym”- mówił Abp Ryś.

Na zakończeni swojej homilii Metropolita Łódzki zwrócił uwagę na to, że jeśli Bóg tymi drzwiami jakimi są nasze uszy, oczy i serce wejdzie to także wyjdzie do zmiany świata, do Ewangelizacji i pokazaniu światu Dobrej Nowiny.

W IV Niedzielę Adwentu zostały otwarte Drzwi Święte  w 16 kościołach stacyjnych archidiecezji łódzkiej i został odczytany Dekret Stolicy Apostolskiej. Wydarzenie to poprzedzone było rekolekcjami adwentowymi które poprowadzili Ojcowie Redemptoryści.

Udostępnij
Galeria zdjęć