Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1963
Internetowa, Łódzka Ekumeniczna Droga Krzyżowa 2020

Po ośmiu latach nieobecności powraca do Łodzi Ekumeniczna Droga Krzyżowa, choć nie w formie takiej jak dotychczas była celebrowana na ulicach miasta, bo okoliczności na to nie pozwalają, ale będzie miała wymiar wirtualny – internetowy.

Na zaproszenie metropolity łódzkiego, by w tym czasie pandemii koronowirusa powrócić do wspólnej ekumenicznej modlitwy rozważając Mękę Pańską – odpowiedzieli duchowni bratnich Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie Bełchatowa, Łodzi i Zgierza. Duchowni przygotowali rozważania i oczytali je przed kamerą, pomiędzy stacjami pojawiły się muzyczne akcenty  wyśpiewane i zagrane przez wspólnotę Chemin Neuf.

- Myślę, że ta Droga Krzyżowa sama w sobie jest znakiem Zmartwychwstania, bo nie odprawialiśmy jej w ten sposób przez kilka ostatnich lat – z jednym wyjątkiem, kiedy byliśmy razem w Ziemi Świętej – w Jerozolimie w grudniu 2018 roku. – zauważył abp Ryś podsumowując EDK. - Razem z wami dziękuję Panu Bogu za to, że nam przywrócił w ten sposób Ekumeniczną Drogę Krzyżową. I żeby było jasne to nie epidemia nam ją przywróciła ale miłość  z którą Pan Bóg wreszcie się do nas dobił w takim czasie, przekraczając wszystkie bariery jakie wydawały nam się – mnie osobiście – zbyt ważne, decydujące, żeby jeszcze nie w tym roku! Wszystko to okazało się mało ważne, a ważna okazała się miłość! – podkreślił łódzki pasterz.

Poszczególne rozważania do stacji przygotowali:

 • Stacja I – abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki - Kościół Rzymskokatolicki
 • Stacja II – ks. Marcin Undas – Kościół Ewangelicko – Augsburski
 • Stacja III – ks. Davide Carbonaro - Kościół Ewangelicko – Metodystyczny
 • Stacja IV – bp Włodzimierz Jaworski – Kościół Starokatolicki Mariawitów
 • Stacja V – bp Ireneusz Pękalski – Kościół Rzymskokatolicki
 • Stacja VI – ks. Jacek Zdrojewski – Kościół Polskokatolicki
 • Stacja VII – ks. Wiesław Kamiński - Kościół Rzymskokatolicki
 • Stacja VIII – bp Marek Izdebski - Kościół Ewangelicko – Reformowany
 • Stacja IX – ks. Michał Makula - Kościół Ewangelicko – Augsburski
 • Stacja X – bp Marek Marczak - Kościół Rzymskokatolicki
 • Stacja XI – ks. Fryderyk Domaradzki – Społeczność Ewangeliczna Kościoła Chrystusowego w Łodzi
 • Stacja XII – ks. Semko Koroza - Kościół Ewangelicko – Reformowany
 • Stacja XIII – abp Władysław Ziółek - Kościół Rzymskokatolicki
 • Stacja XIV – bp Jan Cieślar - Kościół Ewangelicko – Augsburski

- Od jakiegoś czasu mówiliśmy, że Ekumeniczna Droga Krzyżowa powróci Łodzi. – tłumaczy ks. Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. - Jak tu wątpić w to, że Bóg może wszystko i współdziała z człowiekiem ku dobremu. Parę dni temu zadzwonił do mnie łódzki arcybiskup rzymskokatolicki i poinformował, że miał sen, po którym wiedział, że należy wskrzesić naszą ekumeniczną Drogę Krzyżową. Alleluja – Bóg jest wielki! Dlatego wyruszamy w pielgrzymkę za Bogiem i z Bogiem. – podkreśla ks. Koroza.

Tegoroczna Internetowa Ekumeniczna Droga Krzyżowa nawiązuje do tej, którą zainaugurowano w latach 90 ubiegłego wieku w Łodzi. Wówczas nabożeństwo to było celebrowane w wieczór wielkopiątkowy i miało charakter ekumeniczny. Rozpoczynało się przy Kościele Ewangelicko – Augsburskim p.w. św. Mateusza, a kończyło się w Kościele oo. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60. Ekumeniczny charakter tego nabożeństwa nadawały rozważania i obecność duchownych bratnich Kościołów Chrześcijańskich. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku wierni Kościoła Rzymskokatolickiego i bratnich Kościołów Chrześcijańskich wraz ze swymi wiernymi wyjdą na ulice Łodzi i wspólnie poniosą krzyż – znak zbawienia rozważając Mękę Pańską.