Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4096
Czy w swoim bracie kapłanie widzisz dar czy problem? - pierwszy wieczór kapłański z kardynałem Tagle w łódzkiej katedrze
Udostępnij

Już po raz drugi kapłani z Archidiecezji Łódzkie zostali zaproszeni przez arcybiskupa Grzegorza Rysia do łódzkiej katedry, aby uczestniczyć w trzech wieczorach rekolekcyjnych. W tym czasie wysłuchają konferencji, które wygłosi ksiądz kardynał Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach.

 - Bardzo się cieszę, że przyszliście, i że jesteśmy razem, i że dajemy sobie taki czas – trzy wieczory spędzone razem przed Panem na refleksji i na modlitwie. – mówił podczas powitania arcybiskup Grzegorz. - To czas szczególny, bo dzisiejsze nieszpory były z uroczystości św. Stanisława Kostki – a więc wspomnienia patrona tej katedry. Ta katedra jest dla absolutnej większości z was matką waszych święceń. Tu żeście się zrodzili do kapłaństwa. – zauważył łódzki pasterz. Zachęcił także zebranych, by wejść w ten czas trzech wieczorów poprzez: pragnienie, pokorę i ciszę – bo są to trzy momenty istotne do dobrego przeżycia rekolekcji. – podkreślił.

Zaraz na początku spotkania ksiądz arcybiskup zaprezentował wszystkim zebranym w łódzkiej katedrze przygotowaną specjalnie dla kapłanów pozycję książkową zatytułowaną: „Dziesięć rad papieża Franciszka dla kapłanów”. Niewielka broszurka, której autorem jest argentyński jezuita Diego Fares, została wydana przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie.

Posługa wobec wspólnoty i jedność w Kościele to tematy, które poruszył ksiądz kardynał Tagle w swojej pierwszej konferencji dla kapłanów.

- Moi drodzy bracia księża, kogo widzicie w swoich współbraciach kapłanach? Czy widzicie osobę?  Czy widzicie brata, który jest do mnie podobny? – pytał zebranych kardynał z Filipin. – A może mówimy: ten ksiądz jest problemem, wyrządźcie go! Ale ten, ten ksiądz jest bardzo użyteczny dla mojej kariery, będę najbliżej z nim! Czy w swoim bracie kapłanie widzisz dar czy problem? Co widzisz? Dar czy problem? Dość często tego nie zauważamy, że utrąciliśmy w swoim patrzeniu i myśleniu właściwe ukierunkowanie na osobę. – zaznaczył.

Odwołując się do postaci biblijnych: Abrahama, apostołów – Szymona i Andrzeja, Jana i Jakuba, Mateusza oraz św. Pawła wskazał na to, że trzeba nam dziś podobnie jak oni zostawić wszystko – swój dom, swoją pracę i pójść za Jezusem. – Każdy z nas ma swój świat, każdy z nas ma swoje istnienie – swoją egzystencję - swój dom, swoją pracę i możemy z tego zbudować mur, który nas otacza i broni. Jezus przychodzi i mówi: wyjdź z tego, co jest dla ciebie bliskie, znajome. Gdzie pójdziemy? To wymaga pokory, zaparcia się siebie i posłuszeństwa! Jest w tym także doświadczenie śmierci - umierania! Ale kiedy patrzymy na Abrahama i na apostołów, to wtedy kiedy umierali – odnajdywali samych siebie. To nie jest śmierć, która jest negacją, ale ona pozwala odkryć kim jestem i pozwala mi kogoś kochać. – podkreślił kardynał.

W końcowej części swojej konferencji ksiądz kardynał zwrócił uwagę słuchaczy na to, że w działaniach duszpasterskich zdarza się tak, że są grupy parafialne, które same do siebie nawzajem odnoszą się z wrogością. Zauważył tez, że są i takie wspólnoty, których nie znając u samego początku je przekreślamy. Tym samym podkreślił, że zdarza się tak, że kapłan zamiast łączyć, dzieli ludzi w parafii.  – jako pasterze jesteśmy wezwani do tego, żeby odbudować te osobowe odniesienia we wspólnotach, w których posługujemy. To oznacza, że my jako pierwsi powinniśmy przeżywać to odniesienie osoby do osoby. Jesteśmy wezwani do tego, by budować mosty, a nie mury.  – zaznaczył.

Pierwszy wieczór rekolekcyjny zakończyła wspólna modlitwa Ojcze nasz i błogosławieństwo, którego udzielił ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek.

Udostępnij
Galeria zdjęć