Autor:
Wyświetleń: 1219
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko patronem „Solidarności”
Udostępnij

Na ogłoszenie dekretu ustanawiającego patrona „Solidarności wybrano miejsce szczególne dla związku i dla Polski – Bazylikę świętej Brygidy.

- Uznaje błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, kapłana i męczennika patronów przed Bogiem członkiem NSZZ „ Solidarność” – ogłosił abp. Sławój Leszek Głódź.
Ogłoszenie dekretu było jednym z najważniejszych punktów obchodów 34 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Porozumień, które otworzyły drogę do powstania Solidarności.

- Przez 34 lata przeszła wiele. Represje stanu wojennego, trud funkcjonowania w podziemiu, wewnętrzne spory i podziały związane z kierunkiem drogi obranej przez przywódców, Okrągły Stół, nowa rzeczywistość, zderzenie z liberalnym systemem gospodarczym, sukcesy i wykluczanie z pierwszej linii ludzkiego życia – powiedział abp. Sławój Leszek Głódź.
Solidarność której nie raz źle życzono wciąż trwa. Nie tylko realizuje powzięte 34 lata temu postanowienia, kontynuuje swój etos. Stała się symbolem dla Europy, wielkim pokojowym ruchem ku wolności – mówił metropolita gdański.

- Solidarność” nie zwinęła swoich sztandarów, jak jej życzono. Te sztandary są tutaj z nami. Nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń i nie stała się kartą z historycznego kalendarza, na którą spogląda się przelotnym, nieuważnym spojrzeniem. Jej służba ojczyźnie trwa. To solidarność niesie wiano sierpnia 1980 roku i stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte porozumienia – powiedział abp. Głódź.
Historię Solidarności trwająca już 34 lata próbuje utrwalić Europejskie Centrum Soldirności, które właśnie zostaje udostępnione zwiedzającym. Wczoraj przy centrum dąb wolności zasadził prezydent Bronisław Konorowski wspólnie i z Lechem Wałęsa i obecnym przewodniczącym związku Piotrem Dudą.

Pamiętajmy o ludziach, którzy narażali swoje życie, kariery, bezpieczeństwo swoich rodzin walcząc o godność poszczególnego człowieka i o wolność dla wszystkich Polaków, o których wolna Polska zapomniała. Hołd wszystkim bohaterom tamtych wydarzeń oddali dziś Związkowcy.

TV Trwam News

http://www.radiomaryja.pl/kosciol/bl-ks-jerzy-popieluszko-patronem-solidarnosci/

Udostępnij