Autor:
Wyświetleń: 861
W 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej będą się wspólnie modlić biskupi niemieccy i polscy
Udostępnij

W Gliwicach kardynałowi towarzyszyć będzie bp Wolfgang Ipold z Görlitz. Tam też planowane jest spotkanie przewodniczących konferencji episkopatów obu krajów – kard. Marxa i abp. Stanisława Gądeckiego. 31 sierpnia w katedrze gliwickiej o godz. 18.00 rozpocznie się niemiecko-polska Msza św., której przewodniczyć będzie abp Gądecki, a kazanie wygłosi kard. Marx.

Na ten dzień zaplanowano również uroczystości na terenie dawnej radiostacji gliwickiej, którą zaatakowali 31 sierpnia 1939 roku przebrani w polskie mundury niemieccy kryminaliści. Wydarzenie to, zwane „Prowokacją Gliwicką”, wykorzystał Adolf Hitler jako pretekst do napaści na Polskę i rozpoczęcia wojny.

Obok obu przewodniczących episkopatów i kilku innych biskupów polskich i niemieckich, w tym metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca i biskupa gliwickiego Jana Kopca, w uroczystościach wezmą też udział przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wspólnoty żydowskiej oraz burmistrz Gliwic, którzy wygłoszą okolicznościowe przemówienia.

1 września kardynał Marx przyjedzie do Warszawy. Program jego pobytu w stolicy Polski przewiduje spotkanie z arcybiskupem warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, nawiedzenie grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komunikat biura prasowego episkopatu Niemiec podkreśla, że przez swoją wizytę w Polsce kard. Marx pragnie złożyć hołd polskiej historii wolnościowej i jej znaczeniu dla kształtowania wolnej Europy. W tym kontekście przypomniano, że w tych dniach przypadają ważne daty z „pełnych napięć” dziejów Polski: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 25. rocznica upadku komunizmu w naszym kraju i 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Oświadczenie zwraca też uwagę, że głównymi powodami wizyty przewodniczącego episkopatu Niemiec w Polsce jest „pojednanie między Niemcami a Polakami po historii przemocy, wspólna przyszłość narodów w zjednoczonej Europie oraz wkład Niemiec i Polski do pokoju, wolności i solidarności na świecie”. Kard. Marx pragnie też pogłębić sprawdzoną już współpracę między Kościołami obu naszych krajów i jeszcze bardziej ją rozwijać – stwierdza dokument episkopatu Niemiec.

http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x81217/w-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-beda-sie-wspolnie-modlic-biskupi-niemieccy-i-polscy/

Udostępnij