Archidiecezja Łódzka
Religia w szkole – potrzebna czy zbędna?- wywiad z ks. dr. Marcinem Wojtasikiem
09:00 | 04.09.2019 | Wyświetleń: 809 | Autor: ks. Paweł Kłys

O wartości i znaczeniu katechezy w szkole opowiada w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezja Łódzka ks. dr Marcin Wojtasik – dyrektor Wydziału Katechetycznego łódzkiej kurii, wykładowca katechetyki w WSD w Łodzi oraz nauczyciel religii w I Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

 

Rozpoczął się rok szkolny, a wraz z nim rozgorzała  – już po raz kolejny – debata na temat: czy katecheza powinna odbywać się w szkole, czy salkach katechetycznych? Co odpowiedział na to pytanie ks. Wojtasik?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedy Polska podpisała Konkordat ze Stolicą Apostolską w konsekwencji tejże umowy lekcja katechezy na stale weszła do szkoły. Po reformach – pod koniec lat 90 na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej do dziś obecna jest ona w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Na przestrzeni czasu obserwuję, że katecheza jest potrzebna, ponieważ my patrzymy często tylko na ten wymiar przekazu wiedzy, ale poza nim jest coś o wiele ważniejszego i cenniejszego. Katecheza niesie ze sobą także ten wymiar wychowawczy, o którym często zapominamy. To właśnie tutaj, upatrywałbym spełnienia się katechezy – poza całym wymiarem edukacyjnym, związanym z przekazem wiedzy, mamy możność kształtowania umysłu młodego człowieka w wartościach ogólnoludzkich, które nie tylko dotyczących wiary i nauki Kościoła.