Archidiecezja Łódzka
20. rocznica beatyfikacji bł. Anastazego Pankiewicza
14:25 | 29.05.2019 | Wyświetleń: 1095 | Autor: Antoni Zalewski

„Nie wystarczy prawdę poznać, ale trzeba jeszcze prawdę unieść. Jest taka prawda, którą bardzo ciężko unieść, a Jezus mówi, że nie da jej się unieść bez Ducha Św. Dopiero jak Duch Św. zstępuje na człowieka i działa w jego życiu to człowiek może dopiero taką prawdę unieść”- mówił w swojej homilii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki przewodniczył Mszy Św. w 20. Rocznicę beatyfikacji bł. Anzelma Pankiewicza. Eucharystia była sprawowana w kościele św. Elżbiety Węgierskiej i bł. Anastazego Pankiewicza w Łodzi. W świątyni była licznie zgromadzona młodzież wraz ze swoimi wychowawcami ze szkoły prowadzonej przez Ojców Bernardynów.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup odniósł się do postaci patrona szkoły, bł. Anastazego Pankiewicza. „Prawdą, która jest nie do uniesienia, jest prawda z którą się trochę mierzycie myśląc o waszym patronie, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.”

Metropolita Łódzki podkreślał, że aby się zmierzyć z prawdą obozów koncentracyjnych trzeba być otwartym na Ducha Św. „Musisz bardzo prosić Pana Boga, by ci pomógł kochać ludzi i by ci pomógł zachować wiarę w człowieka i abyś nie stracił wiary w dobro i miłość i żeby ta prawda, która poznajesz nie odebrała ci przekonania, że miłość jest silniejsza.”