Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: uczniem jest się zawsze!
12:22 | 01.02.2019 | Wyświetleń: 1107 | Autor: ks. Paweł Kłys

Dziś przed południem w parafii p.w. Najświętszej Eucharystii w Łodzi na os. Retkinia ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił nowy sztandar dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 19 im. Wandy Chotomskiej w Łodzi. – Niech pod tym sztandarem gromadzą się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice. Niech on wszystkim przypomina o wielkiej wartości jaką jest dla każdego z nas relacja mistrz – uczeń i jak niezwykle ważnym miejscem jest szkoła. – mówił podczas poświecenia metropolita łódzki.

W czasie Mszy świętej – pod koniec której poświęcono sztandar dla szkoły – łódzki pasterz wskazał na niezwykła relację jaka w czasie procesu edukacji powstaje pomiędzy uczniem, a nauczycielem. Zauważył również, że – uczniem staje się ktoś, kto nie tylko odrobi swoje w szkole, ale jeszcze ma pragnienie, ma taką pasję,  żeby poznawać jeszcze poza szkołą. To jest to, co go określa – kim jest! Nie tyle, że chodzi do szkoły, ale to kim jest? Jest kimś, kto chce się uczyć, kto chce poznawać. To jest jego pragnienie. To jest cel jego życia. Uczyć się! W tym sensie uczniem się nigdy nie przestaje być! – podkreślił arcybiskup.

– Ważne jest to, czego się człowiek nauczy w szkole, ale ważniejsze jest jakim ze szkoły wychodzi człowiekiem, jaką ma wiedzę. To jaką ma się wiedzę, to nawet można sprawdzić. Ważne jest to, na ile poddał się prawdzie, na ile prawda go zmieniła, na ile stał się prawdziwy, a na ile tylko poznał prawdę. W szkole jest religia gdzie można się wiele nauczyć się o Bogu, ale nigdy się Mu nie poddać, nigdy nie uczynić Go swoim Panem, nigdy nie przyjąć Jego władzy nad sobą! – zauważył kaznodzieja.

Po zakończeniu Eucharystii – na prośbę księdza proboszcza – ksiądz arcybiskup poświęcił nowy krzyż misyjny ustawiony na zewnątrz świątyni.