Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do archiwistów kościelnych: waszym zadaniem jest budzenie i budowanie pamięci
14:35 | 19.11.2018 | Wyświetleń: 563 | Autor: ks. Paweł Kłys

O zadaniu archiwistów, którym jest budzenie i budowanie pamięci mówił abp Grzegorz Ryś podczas konferencji wygłoszonej do uczestników XIV Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych w Polsce.

– Relacja pomiędzy historią, a pamięcią nie jest taka prosta. – tłumaczył arcybiskup. – Uczę się tego w Łodzi, która uchodzi o miasto czterech kultur współistniejących ze sobą. To jest obszar działania czterech tradycji: Polskiej, Żydowskiej, Niemieckiej i Rosyjskiej. Gdy rozmawia się z młodymi w Łodzi, to nie wielu wie coś więcej o jej historii, no bo skąd mają wiedzieć, przecież ludność Łodzi w dużej mierze została wymieniona. (…) Musimy jednak pamiętać, że pomiędzy historią, a pamięcią jest ludzka wolność, to jest decyzja, by pamiętać czy nie pamiętać! – podkreślił arcybiskup.

Prelegent zaznaczył, że  – człowiek może chcieć pamiętać lub też może tę pamięć odrzucić. Na propozycję pamięci człowiek odpowiada wyborem niepamięci, a nawet selektywną pamięcią. – dodał. Przypominając postać św. Jana Pawła II łódzki pasterz zauważył, że Ojciec Święty wzywał do oczyszczenia pamięci- ale po co? Po to, by przyjrzeć się temu jak pamiętamy. Nie lubimy pamiętać tego, co złe w naszej historii – o tym zapominamy. Pamiętamy natomiast o tym, co dobre dla nas, i co dobrego my innym wyświadczyliśmy. – podkreślił.

Dzieje Kościoła wzięte w całości – są niesłychanie atrakcyjną propozycją etyczną, tylko że dziś człowiek jest taki, że musi zobaczyć, musi dotknąć, musi się spotkać. To wymaga wielkiej pracy archiwistów. Jeśli chcecie zrobić wielką popularyzacje, to najpierw musicie zrobić całą masę studiów. Ale jak postudiujecie, jak  to wszystko przejrzycie i o to wszystko zadbacie, a potem to pokażecie człowiekowi, to on jest zakorzeniony – i to jest ta pamięć, o którą nam chodzi, bez tego będziemy biedni ślepi i goli. – zakończył.

zobacz także: XIV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych w Porszewicach