Archidiecezja Łódzka
XIV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych w Porszewicach
12:38 | 19.11.2018 | Wyświetleń: 676

W Porszewicach k. Łodzi rozpoczęło się XIV Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, które będzie obradować nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi archiwów kościelnych.

W pierwszym dniu zgromadzenia poranną Mszę świętą celebrował ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który w swojej homilii pochylając się nad Słowem Bożym wskazał na to, że możemy się bardzo wiele nauczyć od takich, których mamy ochotę uznać za niewierzących – od tych, którzy nie widzą i nie chodzą, a tym czasem… oni mają w sobie wiarę. Wiara tego człowieka (mowa o niewidomym spod Jerycha)to była pamięć. On ma w sobie pamięć, on pamięta jak to było, kiedy mógł chodzić i widział.  Jego wiara jest pamięcią o mocnym działaniu Boga w Jego życiu. – zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślił, że – archiwistą jest ten, kto pilnuje pamięci. Pamięć w Kościele, to nie jest tylko zawsze pamięć dat, imion, nazwisk, ale jest to pamięć o Bogu, który się okazywał mocy, wierny, w całych naszych dziejach krótszych, dłuższych – zależnie od perspektyw jakie mają poszczególne Kościoły. To jest pamięć o działaniu Boga, i to jest taka pamięć, która może pobudzać dzisiejszy Kościół. – dodał.

Do Ośrodka Konferencyjno – Rekolekcyjnego Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach zjechali archiwiści z całej Polski pracujący zarówno w archiwach diecezjalnych jak i zakonnych.

– W tym roku walne Zgromadzenie odbywa się w Archidiecezji Łódzkiej, ponieważ jest to związane z przygotowaniem do obchodów 100. rocznicy istnienia diecezji, która powstała w 1920 roku. – tłumaczy ks. Mieczysław Różański. – Zagadnienia, które będą poruszane podczas tego zgromadzenia dotyczą po pierwsze refleksji na temat funkcjonowania archiwów kościelnych w obecnej rzeczywistości – to jest część mająca charakter refleksji naukowej, a w drugiej części zgromadzenie zajmie się tematyką samego Stowarzyszenia. – dodaje zastępca dyrektora archiwum Archidiecezji Łódzkiej.

– To spotkanie ma na celu integrację środowiska archiwistów kościelnych w Polsce. – mówi s. Lucyna Witczak – łódzka archiwistka. – To jest czas, aby wymienić się informacjami na temat akcji i wydarzeń, które miały miejsce w poszczególnych archiwach. Archiwa są bardzo ważne, a jednocześnie są perełką na tle Kościoła, bo gromadzą dokumenty z wszystkich lat istnienia danej diecezji. – podkreśla siostra służebniczka.

Spotkanie Polskich Archiwistów Kościelnych trwać będzie do 20 listopada.