Archidiecezja Łódzka
13 nowych kleryków rozpocznie rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi
13:11 | 10.09.2018 | Wyświetleń: 3764

Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi na rok akademicki 2018/2019. W tym roku na Jezusowe zaproszenie, by wkroczyć na drogę powołania, odpowiedziało 13 chłopaków. Jest to o pięciu więcej, niż w roku ubiegłym.

– W pierwszej turze, a więc podczas naboru lipcowego przyjęliśmy 8 kandydatów, a w drugiej, która zakończyła się w piątek 7 września – 5 kandydatów. – mówi ks. dr Jacek Kacprzak – vicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. – Nowi klerycy to w większości tegoroczni maturzyści, ale nie brakuje także absolwentów studiów wyższych i tych, którzy przerwali studia by wstąpić do WSD. – dodaje rektor.

Nowi klerycy pochodzą, poza dwoma, z terenu Archidiecezji Łódzkiej tj. z: Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Olszy k. Rogowa, Ozorkowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Witowa i Zduńskiej Woli – Karsznic.

Nowi alumni rozpoczną swoją przygodę z seminarium 25 września, kiedy to odbędą się rekolekcje kleryckie, które  poprowadzi ks. dr Wojciech Węgrzyniak – biblista z Archidiecezji Krakowskiej.

W tym roku – co jest nowością jeśli chodzi o Łódź – rozpoczynający formację seminaryjną pierwszy rok spędzą na tzw. roku propedeutycznym – roku wprowadzającym w życie kleryckie – który odbywać się będzie w Łasku – Kolumnie. Tam alumni seminarium będą uczyć się życia we wspólnocie poprzez modlitwę, naukę i wspólną pracę.

– W naszym Seminarium w roku akademickim 2018/2019 do kapłaństwa przygotowywać się będzie 52 alumnów, w tym 6 diakonów. – podkreśla ks. dr. Jacek Kacprzak.

Gdy przyjrzymy się zestawieniu rekrutacji na pierwszy rok do łódzkiego WSD na przestrzeni sześciu lat, to z łatwością można zaobserwować pewną stałość, a w tym roku tendencję wzrostową.

Zestawienie alumnów przyjętych na  I rok do Wyższego Seminarium Duchownym w Łodzi w latach 2013 – 2018:

2018 – 13 alumnów
2017 – 8 alumnów
2016 – 12 alumnów
2015 – 12 alumnów
2014 – 11 alumnów
2013 – 11 alumnów

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że w „czerwonej Łodzi” Pan Bóg troszczy się o powołania. Nie można jednak poprzestać na tym, co jest, ale wciąż modlić się o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, by nie zabrakło głosicieli Słowa Bożego i szafarzy sakramentów.

Więcej informacji na temat seminarium, formacji oraz Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, można znaleźć na stronie: www.wsd.lodz.pl lub na facebooku: www.facebook.com/wsdlodz/.