Autor:
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

Organizator pielgrzymki ks. kan. Jerzy Grochowski z diecezji siedleckiej zaprasza do udziału wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób ofiarować Bogu swój trud i modlitwę. W związku z obchodzoną w tym roku 30. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski rowerzyści będą się modlić o wyniesienie papieża na ołtarze.

Hasło pielgrzymki brzmi „Otwórzmy się na działanie Ducha”. „Ma ono skłonić do powrotu myślami do słów Ojca Świętego wygłoszonych w Warszawie podczas Jego pierwszej wizyty apostolskiej” – mówi ks. Jerzy Grochowski. „Słowa te, skierowane do całej ojczyzny, a zwłaszcza do młodych ludzi, nawoływały do rozważania działania mocy Bożej i Słowa Bożego w naszym życiu” - zaznacza. W odpowiedzi na to zawołanie pielgrzymi skupią się na Słowie Bożym, które będzie czytane i rozważane w czasie ich wędrówki.

Siedlecka grupa wyruszy w poniedziałek 13 lipca. Pielgrzymkę rozpocznie o godz. 7.00 Eucharystia koncelebrowana przez ks. bp Henryka Tomasika w siedleckiej katedrze. Po niej pielgrzymi udadzą się przed pomnik papieża, gdzie przyjmą błogosławieństwo na trasę.

Każdy dzień pielgrzymki będzie rozpoczynała Msza św. Po śniadaniu grupa będzie wyruszała w drogę. Codziennie o godz. 12.00 w najbliższym kościele odmawiana będzie modlitwa Anioł Pański, a wieczorem pielgrzymi będą gromadzić się na Apelu Jasnogórskim połączonym z podsumowaniem dnia i modlitwą.

Przybycie do Częstochowy planowane jest na sobotę, 18 lipca. Bp Edward Janiak, przewodniczący Komisji do Spraw Turystyki, Pielgrzymek i Migracji, powita pielgrzymów w katedrze o godz. 9.30. Następnie wszyscy rowerzyści wyruszą pod eskortą policji na Jasną Górę, gdzie o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza Św. koncelebrowana przez Księdza Biskupa. Po niej nastąpi zawierzenie wszystkich pielgrzymów Matce Bożej i Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Powrót każda z grup organizuje indywidualnie. Jak powiedział ks. Jerzy Grochowski niektóre grupy kontynuują pielgrzymkę do innych miejsc, np. do Krakowa czy za granicę, podczas gdy inne powracają do Siedlec pociągiem.

Wiadomo już, ze z diecezji siedleckiej w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasna Górę wezmą udział co najmniej 3 grupy, zorganizowane przez ks. dziekana międzyrzeckiego, proboszcza parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, Jan Brzozowskiego, ks. Marka Chomiuka z Siedlec i ks. kan. Jerzego Grochowskiego z Domanic. Jak poinformował katolickie Radio Podlasia ks. J. Grochowski, zbyt mała liczebność grup nie pozwala na wspólne podróżowanie pod eskortą policji, dlatego też rowerzyści będą jechać w mniejszych grupach oddzielonych od siebie bezpiecznym odstępem. „Na trasę pielgrzymki wybrano mniej uczęszczane drogi, by nie utrudniać jazdy kierowcom” – dodaje.

W ubiegłym roku na Jasną Górę dotarło 424 rowerzystów. Oprócz tego ok. 100 osób dołączyło na ostatnim etapie pielgrzymki. Grupa siedlecka liczyła wówczas 80 osób. Organizatorzy liczą, że podobnie będzie w tym roku.

Wszyscy chętni do uczestnictwa w pielgrzymce proszeni są o zgłaszanie się do ks. Jerzego Grochowskiego pod numerem tel. 602 49 24 11 lub e-mailem: [email protected] .