Archidieczja Łódzka

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi

Proboszcz: ks. Krzysztof Majacz
Wikariusz: ks. Stanisław Cichosz, ks. Marek Mielcarek
Telefon: kancelaria 42 657-02-37
Adres: Kościelna 8/10, 91-437 Łódź
Strona internetowa: http://mariacka-lodz.com.pl/
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1430 r. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny wybudowany w latach 1888–1897 z ofiar mieszkańców Łodzi wg projektu warszawskiego arch. Konstantego Wojciechowskiego. Murowany, trójnawowy z transeptem i dwiema wieżami w fasadzie. Konsekrowany przez bpa warszawskiego Kazimierza Ruszkiewicza.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny w półokrągłej absydzie, w nastawie tryptyk gotycki obustronnie zdobiony – dzieło artysty rzeźbiarza Antoniego Panasiuka. W środkowej cześci tryptuku rzeźba sceny Wniebowzięcia NMP w otoczeniu apostołów i trzech niewiast wokół pustego grobu – nad nią rzeźba sceny ukoronowania NMP. Na dwóch bocznych skrzydłach tryptyku podzielonego na kwatery z jednej strony płaskorzeźby przedstawiające tajemnice radosne i chwalebne różańca, a na odwrotnej stronie malowidła na miedzianej blasze przedstawiające tajemnice bolesne różańca. Obok bocznego skrzydła tryptyku w niszy figura bł. Czesława, a obok prawego – rzeźba św. Jana Kantego. U góry nad tryptykiem rzeźby: św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa i męczennika. Na predelli ołtarza w małych niszach rzeźby: św. Ambrożego, św. Grzegorza, św. Hieronima i św. Augustyna. Prezbiterium oświetlają ostrołukowe okna z witrażami przedstawiającymi św. Wojciecha, Wniebowzięcie NMP i św. Stanisława biskupa.
Prezbiterium oświetlają ostrołukowe okna z witrażami przedstawiającymi św. Wojciecha, Wniebowzięcie NMP i św. Stanisława Biskupa. Pozostałe wypełnione są ornamentami geometrycznymi. Witraże są z 1891 r. Nad drzwiami z prezbiterium do zakrystii znajduje się płaskorzeźba Chrystusa w Ogrójcu, a nad drzwiami z prezbiterium do kaplicy – Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu. W kaplicy obok prezbiterium ołtarz z gotycką nastawą, a w niej obraz Matki Bożej Miłosierdzia – Matki Boskiej Łódzkiej. W tejże kaplicy znajduje się chrzcielnica z białego marmuru. Tutaj była chrzczona sługa Boża Stanisława Leszczyńska.
W transepcie w półkolistej absydzie obraz z barwną rzeźbą św. Anny uczącej czytać Maryję. Po drugiej stronie transeptu znajduje się kaplica z barwną rzeźbą Świętej Rodziny.
W kościele na ścianach stacje Drogi Krzyżowej – płaskorzeźby w drzewie lipowym wykonane w Tyrolu (dar rodziny Brajerów z Radogoszcza). Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach, a na nim 37-głosowe organy w gotyckiej oprawie sprowadzone z Wiednia w 1892 r. Posadzka w kościele terakotowa firmy Meroy&Boch Mottlach, ułożona 1891–1892, ufundowana przez fabrykanta Poznańskiego.

Ulice należące do parafii

Bałucki Rynek, Berlińskiego,Bojowników Getta Warszwskiego,Drewnowska - nr 1-117 i 2-110, Franciszkańska - 1-53 i 2-52, Harnama, Jakuba, Joselewicza, Komunardów, Kościelna, Limanowskiego - 2-34, Lutomierska - 1-55 i 2-86, Łagiewnicka - 1-23 i 2-16, Marynarska - 1-25 i 2-22, Marysińska - 1-38 i 2-20, Mianowskiego - 5 i 7, Młynarska - 1-21 i 2-20, Obrońców Warszawy - 11, Organizacji "Wolność i Niepodległość" - 41-65, Obrońców Westerplatte - 2-16,Pacanowskiej, Piwna - 1-29, Podrzeczna, Rybna - 1-11, Smugowa, Stary Rynek, Sojczyńskiego, Skury Skoczyńskiego, Widok - 2-10, Wojska Polskiego - do ul. Widok - 2, Wolborska, Współzawodnicza, Zachodnia - 1-45A i 2-22B, Zgierska - 1-21 i 2-34, Zielna 1-19 i 2-6, Źródłowa - 1-5 i 2-4, Żytnia.