Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: prawdopodobnie do tej pory nie była erygowana

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół murowany, wzniesiony w latach 1816–1818. W stylu klasycystycznym, 23 m dł., 12 m szer., 7 m wys. W latach 1922–1926 kościół powiększono i poddano gruntownemu remontowi. Kamień węgielny pod rozbudowę poświęcił 2 V 1922 r. bp Wincenty Tymieniecki. Kościół rozbudowano wg proj. arch. Józefa Kabana, dobudowano wówczas dwie nawy boczne, przedłużono nawę główną (o dzisiejsze stare prezbiterium). Po rozbudowie kościół miał wym.: dł. 29,5 m, szer. 21 m. i wys. 13 m. Kościół konsekrował 24 X 1926 r. bp W. Tymieniecki. W latach 1933–1935 następnej przebudowy dokonał ks. Witold Nadolski. Przebudował fronton kościoła – w miejsce małej wieży wzniósł dwie wieże w stylu neobarokowym o wys. 20 m każda, na których zawieszono dzwony. Pokryto kościół nowym tynkiem, rozebrano dzwonnicę (trzecia w istnieniu kościoła). Następnej, większej rozbudowy dokonał ks. Norbert Rucki wg projektu arch. Mirosława Rybaka przy współudziale inż. Romana Chomiczewskiego i inż. Mirosława Wypłosza. Do istniejącego kościoła od strony południowej dobudowano nowy kościół (600 m2 zabudowy). Kamień węgielny poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II w maju 1983 r. w Częstochowie. Nie naruszono starego stylu i zachowano stary wystrój. Nowy kościół z dużym prezbiterium i dwoma kaplicami: jedna Miłosierdzia Bożego z konfesjonałami, druga Eucharystyczna z tabernakulum (zgodnie z zaleceniami nowego Mszału rzymskiego). Kościoły są całkowicie wyposażone w meble i sprzęt liturgiczny, włącznie z organami. Przy okazji rozbudowy dokonano gruntownego remontu starego kościoła. Wzmocniono fundamenty, oblicowano cokół kościoła granitem, zmieniono posadzkę, ocieplono sufit, wymieniono niektóre krokwie i belki dachu, konstrukcje wież, pokryto dach blachą miedzianą, wymieniono instalacje elektryczne i centralnego ogrzewania oraz odnowiono polichromię, wstawiono nowe ławki, ołtarz soborowy, umieszczając go w miejscu pierwszego prezbiterium kościoła. Nowy kościół poświęcony w 1993 r. przez abpa Władysława Ziółka, konsekrowany 29 IX 1994 r.

Wyposażenie kościoła:
W starym kościele znajdują się 4 ołtarze. W nowym kościele tylko jeden w nawie głównej.
W starym kościele są organy klasycystyczne 10-głosowe, w nowym elektroniczne
Johannusa 48-głosowe. Droga Krzyżowa i pancerne tabernakulum w nowym kościele. Miejsc siedzących ponad 500. Szaty liturgiczne i paramenty kościelne zgodnie z instniejącym inwentarzem. Do obydwóch kościołów doprowadzona jest ciepła i zimna
woda, kanalizacja, gaz, centralne ogrzewanie. Plac kościelny oświetlony. 16 X 2000 r. postawiono pomnik Jana Pawła II, który poświęcił bp Ireneusz Pękalski.

Ulice należące do parafii

Bankowa, Batorego, Bielańska, Brużyca, Brzozowa, Bukowa, Chopina, Cisowa, Czerniaka, Daszyńskiego, Dębowa, Długa, Franciszkańska, Franin, Gerwazego, Głowackiego, Górna, Grabowa, Grażyny, Goedla, Jałowcowa, Jana Kazimierza, Jana Olbrachta, Jana III Sobieskiego, Jankiela, Jasińskiego, Jesionowa, Jodłowa, Kaczeńcowa, Kasztanowa, Kątna, Kilińskiego, Klonowa, Kołłątaja, Kombatantów, Konopnickiej, Konstytucji 3 maja, Kordeckiego, Kościuszki, Kraszewskiego, Króla Aleksandra, Krótka, Kwiatowa, Leśna, Leszczyńskiego, 11 Listopada, Ludowa, Łąkowa, Łęczycka, Łomnik, 1 Maja, Mickiewicza, Modrzewiowa, Moniuszki, Mikołajczyka, Narutowicza, Niemcewicza, Nowogrodzka, Nowokaliska, Noworudna, Ogrodowa, Okrzei, Olchowa, Pabianicka – do ul. Sikorskiego, Paderewskiego, Parkowa, Piaskowa, Piotrkowska, Placydowska, Polna, Południowa, Poniatowskiego, Protazego, Przejazd, Północna, Pusta, Rafałki, Rataja, Reymonta, Rudna, Rzeczna, Sienkiewicza, Sikorskiego nr nieparz., Skłodowskiej-Curie, Słowackiego, Solarza, Soplicy, Sosnowa, Sportowa, Spółdzielcza, Stanisława Augusta, Staszica, Strumykowa, 17 Stycznia, Szczęśliwa, Szatonia, Ściegiennego, Świerkowa, Tadeusza, Targowa, Targowy Rynek, Telimeny, Torfowa, Wallenroda, Warszawska, Waryńskiego, Wąska, Wierzbińska, Witosa, Władysława IV, Wojska Polskiego, Wojskiego, Wolności, Wołodyjowskiego, Wrzosowa, Wschodnia, al. Wyzwolenia, Zachodnia, Zgierska, Zielona, Zygmunta Augusta, Zygmunta Starego, Zygmunta III Wazy, Żeromskiego

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Brużyca Kolonia – 4 km, Brużyczka Mała – 5, Księstwo – 5, Łobódź – 4, Nakielnica Majątek – 5, Nakielnica Wieś – 6, Placydów – 3, Ruda Bugaj – 4