Archidieczja Łódzka

Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy w Zgierzu

Proboszcz: ks. kan. Andrzej Chmielewski
Wikariusz: ks. Krzysztof Majda, ks. Michał Jasiak
Telefon: 42 716-33-18; 724-907-852
Adres: pl. Jana Pawła II 11/13 95-100 Zgierz
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

1. Data erygowania parafii: XIII w. (arcybiskup gnieźnieński Jan Pełka)
2. Geneza i krótka historia parafii: Obecny kościół, podobnie jak trzy poprzednie od 1231 r., jest sytuowany na tym wzgórzu na skarpie nad Bzurą. Wybudowany w latach 1910-1924. Styl neogotycki, zwany gotykiem wiślano-bałtyckim, według projektu łódzkiego architekta Stefana Lemenèe. Kościół konsekrowany 13.07.1930 r. przez bpa Wincentego Tymienieckiego. Kościół jest murowany, z cegły, na zaprawie cementowo – wapiennej, posadowiony na kamienno- ceglanym cokole. Wszystkie elewacje są z nietynkowanej cegły licówki, opięte uskokowymi przyporami. W przyziemiu cokół wys. 120 cm, kamienny, wyżej ceglany, zakończony tynkowanym gzymsem profilowanym. Jest to budowla trójnawowa z transeptem, bazylikowa, wzniesiona na planie krzyż łacińskiego, z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium flankowanym prostokątnymi aneksami oraz dwukondygnacyjną wieżą wysokości 60 m.
3. a) Wyposażenie świątyni zaczęto ustawiać w latach 1923-1924, wtedy dostarczono pierwsze ołtarze. W kościele znajduje się pięć ołtarzy: ołtarz główny dedykowany Najśw. Sercu Pana Jezusa, wykonany w 1930 r. według projektu inż. Wincentego Bogaczyka z Warszawy. W ramionach transeptu znajdują się dwa bliźniacze ołtarze neogotyckie z obrazami zasłonowymi. Ołtarz św. Katarzyny datowany jest na rok 1865 i stanowi oryginalną kompozycję z malowidłem dedykowanym patronce kościoła. Najstarszą metrykę ma stojąca w prawym narożniku kruchty, pochodzącą z XV w. kamienna gotycka kropielnica z granitu w formie dwóch ściętych ostrosłupów. W lewym narożniku kruchty znajduje się kropielnica klasycystyczna z przełomu XVIII i XIX w.
b) Krzyże:
- w kruchcie krucyfiks pochodzący z XVII w., styl wczesny barok,
- naprzeciw ambony krucyfiks barokowy z I połowy XVIII w.,
- w prawej nawie bocznej krzyż barokowy pochodzący również z I p. XVIII w.,
- obraz olejny „Ecce homo” z I p. XVIII w.,
- w kaplicy MB Częstochowskiej owalny, olejny obraz na płótnie NMP Królowej Różańca Świętego. Obraz pochodzi z I p. XVIII w.,
c) Dwa barokowe konfesjonały z końca XVIII w. i konfesjonał z roku 1890.
d) Zgierska fara posiada 28 okien witrażowych i 2 rozety. Są to witraże figuralne, pochodzą z 1923 r. z Pracowni Witraży Artystycznych Stanisława Gabriela Żeleńskiego w Krakowie.
e) Organy 48-mio głosowe organy pochodzą z warszawskiej firmy Wacława Biernackiego (roku 1934). Waga instrumentu wynosi 12 ton.
f) Naczynia liturgiczne.
Parafia św. Katarzyny posiada: 2 monstrancje, 7 kielichów oraz 8 puszek.
 Monstrancja – styl historyzm, czas powstania II p. XIX w.
 Kielich mszalny – styl neogotyk, czas powstania 1886 r., materiał srebro złocone,
 Kielich mszalny – styl eklektyzm z elementami neogotyku, czas powstania koniec XIX w., materiał srebro złocone,
 Kielich mszalny – styl neogotyk, czas powstania ok. 1907 r., materiał srebro złocone,
 Puszka na komunikanty – styl neogotycki, czas powstania 1845r., materiał srebro.

g) Krzyże ołtarzowe – styl neobarok, koniec XIX w.
h) Szaty liturgiczne:
- dalmatyka - styl barok, czas powstania 1740 r., szkoła francuska,
- 28 ornatów rzymskich z XIX i XX w.,
- kapa czerwona - styl późny barok, I ćw. XVIII w., szkoła francuska,
i) 9 chorągwi i 2 sztandary z XIX i XX w.
j) 8 poduszek procesyjnych z XIX w.
k) krzyż procesyjny z 1898 r. ze stopu miedzi srebrzonej galwanicznie i złoceniami.
l) Około 50 świeczników z XIX i XX w.
ł) Na wieży głównej kościoła znajdują się 2 dzwony: z 1922 r. i z 1889 r. Są to dzwony spiżowe. Przed II wojną światową, kościół posiadał 4 dzwony w 1940 r. zdjęte i wywiezione przez okupantów niemieckich do Hamburga. Wieżyczka sygnaturki ma najmniejszy z dzwonów.

4. Modrzewiowy, barokowy kościółek cmentarny z 1643 r. spłonął doszczętnie w 1987r. Nowy kościół na cmentarzu został pobudowany przez parafię w klatach 1988-1991. Cmentarz parafialny założono w 1821 r. z donacji obywateli zgierskich. W roku 1991 administrację cmentarza przejęła kuria biskupia w Łodzi. Budynek starej plebanii pochodzi z 1820 r., jest w stylu dworku mazowieckiego. Należy do najstarszych budynków w Zgierzu. Mur oporowy wokół ogrodu plebanijnego posiada datę 1890 r. Budynek domu parafialnego był budowany przez 7 lat, poświęcony w 1938 roku przez bpa Włodzimierza Jasińskiego.

Ulice należące do parafii

Aleksandrowska, Aniołowska, Armii Krajowej, Baczyńskiego, Bajkowa, Barona, Bazylijska od Gołębiej do Gałczyńskiego, Bursztynowa, Chemików, Ciosnowska (strona nieparzysta do Ogrodniczej, a z parzystej nry od 2 do 22), Dąbrowskiego – do Barlickiego, Diamentowa, Długa – do Narutowicza, Gałczyńskiego, Gorczańska, Głowackiego, Gołębia, Hoża, św. Huberta, Iglasta, Irysowa, Jagiellońska, Jaskrowa, pl. Jana Pawła II, Jaśminowa, Kaczeńcowa, Kamienna (do Witkacego, nry nieparzyste), Karpacka, Kątna, Konopnickiej, Konstantynowska, Konwaliowa, Kosynierów, Koszarowa, Kościuszki, Krokusowa, Leśmiana, Lechonia, Lisia, Łanowa: strona parzysta, Łęczycka do Musierowicza: obie strony, za Musierowicza: nry parz., Łódzka do Popiełuszki obie strony, za Popiełuszki w stronę Łodzi nry parzyste, 3-go Maja do Narutowicza, Mała, Moniuszki, Milenijna, Musierowicza: do Ciosnowskiej obie strony, w kierunku Piątkowskiej nry parzyste, Nowiny, Ogrodnicza, Okręglik, Orzeszkowej, Ozorkowska nr parz., Parzęczewska do Gałczyńskiego, Perłowa, Piaskowa, Piaskowice, Piątkowska do Poprzecznej,  Pierwiosnków, Pietrusińskiego, Podgórna, Podhalańska, Podleśna, Polna, Popiełuszki, Poprzeczna, Proboszczewice, Prusa, Przyrodnicza, Pułaskiego, Rolnicza, Różana, Rubinowa, Rudnicka, Sasanek, Sieradzka, Skargi, Sokołowska, Srebrna, Stefana, Szeroka, Śniechowskiego, Targowa i plac Targowy, Tatrzańska, Traugutta, Tuwima, Warzywnicza, Wąska, Wiatrakowa, Wiejska, Wiewiórcza, Wiosny Ludów do zajezdni autobusowej, Wróbla, Wspólna, Zachodnia, Zagajnikowa, Zawadzka, Zawilcowa, Zbożowa, Złota, Żeromskiego, Żytnia.
Bloki na Osiedlu 650-Lecia od 13 do 49.