Archidieczja Łódzka

• Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XIV w.

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1907–1912. Murowany, kształt podłużny, w stylu „swojskiego” neobaroku. Trzynawowy, z obu stron znajdują się pomieszczenia na zakrystię. Kościół pokryty blachą ocynkowaną. Projektowali architekci Józef Dziekański i Zdzisław Mączeński z Warszawy.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny w stylu renesansowym, w którym znajduje się obraz MB Częstochowskiej pędzla Buchbündera. Ambona ma kształt Łodzi Piotrowej, wykonana w 1926 r. dzięki staraniom ks. Leona Stypułkowskiego. W bocznych ołtarzach ze starego kościoła w stylu barokowym obrazy św. Anny oraz Wniebowzięcia NMP. Organy 12-głosowe, 2 dzwony, Droga Krzyżowa – obrazy malowane na sklejce. Chrzcielnica z miedzianą nakrywą z XVII w.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Cesarka – 2 km, Krucice – 5, Lipa – 3, Lipa Nowiny – 4, Pieńki – 3, Rokitnica – 2, Smolice – 2, Sosnowiec Dolny – 2, Sosnowiec Górny – 2, Sosnowiec Pieńki – 3, Stryków, miasto z kościołem parafialnym, Swędów – (4 rodziny), Tymianka – 2,5