Archidieczja Łódzka

• Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Data erygowania: 29 XII 1909 r. (abp warszawski Wincenty Teofil Chościak Popiel)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół ufundowany przez biskupa kujawskiego Antoniego Ostrowskiego w 1765 r. dla parafii Wniebowzięcia NMP w Łodzi. Na obecne miejsce przeniesiony w maju 1888 r. Drewniany, z bali modrzewiowych, na zewnątrz oszalowany, wewnątrz otynkowany. Od strony zewnęt¬rznej zachowuje styl drewnianych kościołów polskich. Wnętrze świątyni utrzymane w stylu klasycyzmu o zabarwieniu barokowym. Dwa rzędy kolumn dzielą go na 3 nawy. Poświę¬cenie 21 V 1888 r. przez abpa Wincentego Teofila Chościak Popiela. Rozbudowany w latach 1911–1914. W 1922 r. proboszcz ks. prałat Walenty Małczyński – kościół odmalowano, założono zieleńce, kwietniki, chodniki, park w którym wzniesiono figurę św. Józefa dłuta artysty rzeźbiarza Kowalskiego, wybudowano też dom dla pracowników kościoła. W 1923 r. sprowadzono z Firmy św. Wojciecha w Poznaniu nowy ołtarz główny i dwa boczne w stylu renesansowym. W 1934 r. wybudowano dzwonnicę murowaną, z zewnątrz obitą drewnem, sprowadzono ze Śląska 3 dzwony spiżowe. Księdzu proboszczowi w tych pocznaniach pomagał Prezes Rady Kościelnej p. Józef Wolczyński. Był nazywany „matką” wszystkich kościołów w Łodzi.

Wyposażenie kościoła:
Wnętrze w stylu klasycznym o zabarwieniu barokowym. Ołtarz główny: Wielki ołtarz w stylu sarkofagowym, drewniany, malowany. Ołtarz i figury są utrzymane w kolorach jasnych ze złoceniami i srebrzeniem. W środkowej części w niszy figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus ciesząca się kultem wiernych. Po bokach figury św. Piotra i św. Pawła. W zwieńczeniu ołtarza w złoconej glorii – Trójca Święta. Lewa boczna nawa: Ołtarz MB Bolesnej. Obaz MB Bolesnej z przełomu XVII i XVIII w. Po renowacji umieszczony w ołtarzu i czczony w nowennie. Słynący łaskami. Prawa boczna nawa: wg kroniki znajdował się w nim obraz św. Anny i Matki Bożej. Obecnie – płaskorzeźba Golgoty. Nawy boczne: Ołtarz MB Częstochowskiej i ołtarz św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Ołtarze są z 1928 r. wykonane z drewna przez Firmę św. Wojciecha z Poz¬nania. Organy 18-głosowe wykonane w 1951 r. przez Firmę Szczerbaniaka z Łodzi. Stacje Męki Pańskiej ufundowane w 1951 r., podporządkowane stylowi klasycyzmu. W dzwonnicy, stojącej na cmentarzu przykościelnym, znajdują się 3 dzwony, 2 spiżowe z 1948 r., trzeci stalowy z 1967 r.

Ulice należące do parafii

Cmentarna – nr 1–8, Gdańska – nr 1–37 i 4–28, św. Jerzego, Legionów – 11–99 i 12–58, Lipowa – 1–11 i 2–6, 1 Maja – 3–39 i 4–36, Mielczarskiego – 3–35 i 4–34, Ogrodowa – 20–28, Próchnika – 5–51 i 16–54, Pogonowskiego – 1–17 i 4–18, Więckowskiego – 11–51, Wólczańska – 1–7 i 2–4, Zachodnia – 53–91, Żeromskiego – 1–17 i 4–18