Archidieczja Łódzka

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Michała Archanioła w Łasku

Proboszcz: ks. Zenon Miksa
Wikariusz: ks. Adrian Zimnowłocki
Telefon: 43 675-36-07
Adres: Warszawska 15 98-100 Łask
Strona internetowa: www.lask-sanktuarium.pl
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 17 V 1366 r. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria ze Skotnik)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny kościół wybudowany w latach 1517–1523, murowany, w stylu gotyckim, z fundacji abpa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. W 1749 r. podczas wielkiego pożaru kolegiata spłonęła. Odbudowana przez Marcina Załuskiego, Antoniego Narzymskiego i Grzegorza Zachariasiewicza, ale już w stylu barokowym. Jest to kościół orientowany, trójnawowy, z prezbiterium zamkniętym. Konsekrowany 2 III 1525 r. przez abpa Jana Łaskiego i w tym dniu wyniesiony do godności kolegiaty. 24 IX 2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Maryjnym (Abp-453-1201/05). 25 IX 2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18 VIII 2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.
Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny rokokowy z obrazem św. Michała Archanioła, malował Filip Castaldi, oraz rzeźbami aniołów. Boczny ołtarz rokokowy z obrazami Świętej Rodziny (XVIII w.) i św. Rocha oraz św. Antoniego, Wojciecha i Stanisława. Srebrna trumienka na relikwie św. Juliana XVII w.Boczny ołtarz rokokowy NMP Różańcowej i św. Walentego z rzeźbami św. Wawrzyńca i Zakonnicy. Ołtarz w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r., okrągła, alabastrowa płaskorzeźba NMP z końca XV w. przypisywana Andrea della Robbi, przywieziona z Rzymu przez abpa Jana Łaskiego.

Ulice należące do parafii

Armii Krajowej, Broniewskiego, Batorego, Czarnieckiego, pl. Dąbrowskiego, Górna, Jana Łaskiego, Jana Pawła II, Karpińskiego, Kasprowicza, Kilińskiego, Kononowicza, Konopnickiej, Kościelna, Kościuszki, Kwirama, pl. 11 Listopada, Łąkowa, 1 Maja, 9 Maja, Matejki, Mickiewicza, Narutowicza, Objazdowa, Okrzei, Polna, Południowa, Północna, Prostokątna, Prusa, Przemysłowa, Reymonta, Rodziny Bujnowskich, Sienkiewicza, Skłodowskiej, Słoneczna, Słowackiego, Silikaty, Strażacka, Tylna, Warszawska, Wąska, Widawska, Wiosenna, Zachodnia, Zielona, Żeromskiego

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Dąbrówka –5 km, Gorczyn – 3, Łopatki – 3,5, Łopatki Cegielnia – 3, Orchów – 1,5, Podłaszcze – 2, Sylikaty i Wola Łaska – 1,5