Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1 X 1989 r. (bp Władysław Ziółek)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowany w latach 1996–2000 wg projektu architekta Aleksego Dworczaka. Poświęcony w stanie surowym 31 XII 2000 r. przez abpa Władysława Ziółka. Koncelebrowany 12.06.1012 r. przez Metropolitę Władysława Ziółka. Współkosekratorami byli Ks. Kanonik dr Krzysztof Kołodziejczyk, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Zgierzu i Ks. Kanonik Zdzisław Sudra, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zgierzu. 3-nawowy, z dzienną kaplicą Miłosierdzia Bożego, z chórem i zewnętrznym balkonem nad wejściem, z jedną wieżą. Przed wejściem do kościoła po prawej stronie w 2003 r. na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II postawiono pomnik Papieża. W cokole pomnika tablica upamiętniająca 85. rocznicę odzyskania niepodległości oraz Rok Różańca św.: październik 2002 – październik 2003. Natomiast po lewej stronie wejścia do kościoła stoi 2-metrowa figura św. Ojca Pio - w kwietniu 2009 roku przeniesiona z prawego ołtarza bocznego. Nad balkonem umieszczona jest figura Matki Boskiej Fatimskiej. W okół kościoła znajduje się 14 stacji do Drogi Krzyżowej oraz 20 Kaplic Różańcowych, wzdłuż których biegnie droga procesyjna.
Wyposażenie kościoła:
Na ścianie centralnej prezbiterium – drewniana nastawa ołtarzowa zwieńczona 3-metrowym krzyżem, w ołtarz wmontowany jest obraz Matki Boskiej Różańcowej autorstwa Lecha Wadlewskiego, zasłaniany ruchomym obrazem Matki Boskiej Fatimskiej ze św. Janem Pawłem II malarstwa artysty malarza Klaudiana Kołodziejskiego z Łodzi, tabernakulum z tronem do wystawiania Najświętszego Sakramentu, mensa, 6 mosiężnych świeczników, ołtarz soborowy, ambona marmurowe, potrójny mosiężny świecznik – duży stojący, świecznik pod paschał, krzyż metalowy procesyjny. Boczne ołtarze marmurowe z mozaiką (prawy ukazuje postacie św. Ojca Pio oraz papieża Jana Pawła II, lewy przedstawia scenę Chrztu Pańskiego). W kościele znajduje się 14 stacji Drogi Krzyżowej autorstwa Lecha Wadlewskiego. Jego oświetlenie to: 5 żyrandoli, 20 kinkietów 3-żarówkowych, 14 kinkietów 2-żarówkowych. Posiada dzwony elektroniczne, nagłośnienie, dwie nagrzewnice gazowe (nadmuchowe) ROBUR, ławki, centralne ogrzewanie gazowe kaplicy, zakrystii, pomieszczenie dla chóru, ministrantów.
Kaplica dzienna Miłosierdzia Bożego: ołtarz marmurowy z cegły klinkierowej z mensą marmurową, w ołtarzu oświetlona wnęka z relikwiami św. Faustyny, tabernakulum, duży obraz Miłosierdzia Bożego autorstwa Lecha Wadlewskiego, konfesjonał, ławki, 4 ołtarzyki z relikwiami świętych: Ojca Pio, Jana Pawła II, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i bł. Jerzego Popiełuszki.

Ulice należące do parafii

Bazylijska – obie strony od Gałczyńskiego do końca, św. Andrzeja Boboli, Cegielniana,Czereśniowa, Dojazdowa, Dębowa, Działkowa,Główna, Drzymały, Gałczyńskiego – str. prawa do Kamiennej, Grotnicka, Grudzińska, Jabłoniowa, Jasna, Jedlicka, Jesienna, Kamienna – str. parz. do Witkacego, od ul. Witkacego str. prawa i lewa do końca, Kamińskiego,Kalinowa, Kasztanowa, Klonowa, Kontrewers, Kręta, Krogulec, Kwiatowa, Lawędowa, Łęczycka – nr nieparz. 61–109, Miodowa, Mikołajczyka, Modrzewskiego, Morska, Niemena, Norwida, Obrońców Warszawy, Obywatelska, Osiedlowa, Ozorkowska – nr niep., Parkowa, Parzęczewska – od Gałczyńskiego do końca obie str., Podmiejska, Pogodna, Plonowa, Radosna, Rataja, Reja, Relaksowa, Romantyczna, Rozrywkowa, Rzepakowa, Staffa, Staszica, ks. Suchowolca, Supraska, Szczęśliwa, Świętojańska, Turystyczna, Tuwima – str. prawa, Wesoła, Wiosenna, Wiosny Ludów, Witkacego, Witosa, Wycieczkowa, Zagrodowa, Zielona, Boya Żeleńskiego, Żniwna.

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Jastrzębie Dolne – 4 km, Jastrzębie Górne – 5, Lućmierz – 3