Archidieczja Łódzka

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim

Proboszcz: ks. kan. Stanisław Stępień
Wikariusz: ks. Wojciech Buczek, ks. Andrzej Łamasz
Telefon: 44 646-77-72
Adres: Kotarbińskiego 9 97-300 Piotrków Trybunalski
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1 X 1989 r. (bp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy 15 V 1992 r. Styl nowoczesny, autorzy projektu – architekci Marek Grymin, Mirosław Rybak, inż. Janusz Frey (konstrukcja). 10 V 1998 r. pierwsza msza święta, poświęcenie murów przez bpa Adama Lepę. Kościół oddano do użytku 8 XII 1999 r. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz oraz na zewnątrz świątyni po założeniu centralnego ogrzewania oraz zamontowaniu dzwonów. Konsekrowany 19 XI 2000 r. przez abpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
W ołtarzu głównym kompozycja ścienna w mozaice z polichromią ukazująca adorację Krzyża Chrystusa, na tle Hostii z literami iprzez grupę Aniołów, wykonana w technice płaskorzeźby i złoceń. Całość ta jest tłem olejnego obrazu na płótnie Matki Bożej Oliwnej z Dzieciątkiem Jezus z Genui we Włoszech znanej poza Italią jako Królowa Pokoju. W prezbiterium mozaiki z polichromią czterech Ewangelistów. Nowoczesne 47-głosowe organy holenderskie Content w technice cyfrowej, odtwarzające naturalne brzmienia organowe. Trzyczęściowy prospekt piszczałkowy.
W lewej kaplicy figura Chrystusa Króla z kompozycją mozaikową w tle i z atrybutami czerwonych róż. W prawej kaplicy figura św. Józefa z mozaikową kompozycją w tle i z atrybutami liii. Stacje Drogi Krzyżowej – płaskorzeźba w technice ceramiki z nimbami pokrytymi złotem płatkowym. Ołtarz soborowy i dwie ambonki z włoskiego marmuru w kolorze wiśni, chrzcielnica też z włoskiego marmuru z pokrywą mosiężną. 3 dzwony spiżowe o wadze 1550 kg.

Ulice należące do parafii

Baczyńskiego, Belzacka – od Kostromskiej do końca, Dąbrowskiej, Dmowskiego – od Kostromskiej do Energetyków, Dworska, Energetyków, Gałczyńskiego, Górnicza, Gromadzka, Jedności Narodowej, Komunalna, Kostromska – zachodnia strona od Dmowskiego do Słowackiego nr parz., Kotarbińskiego, 9 Maja, Malinowa, Nałkowskiej, Paderewskiego, Plater, Podmiejska, Prusa, Rudnickiego, Słowackiego – od Kostromskiej do granic miasta nr parz., Sygietyńskiego, Świerkowa, Trzcińskiej, Tuwima, Wójtowska, Źródlana – od Słowackiego na południe