Archidieczja Łódzka

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Piotrkowie Trybunalskim

Proboszcz: o. Wojciech Zagrodzki CSsR - Redemptorysta
Wikariusz: o. Patryk Raczek CSsR
Telefon: 44 649-00-35
Adres: Armii Krajowej 19 97-300 Piotrków Trybunalski
Strona internetowa: www.piotrkow.republika.pl
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1929 r. (bp Wincenty Tymieniecki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Pierwszy kościół drewniany, postawiony w 1929 r., rozebrany w 1994 r. Obecny kościół murowany, dwukondygnacyjny wg projektu arch. Juliusza Seweryna. Świątynia miała być wybudowana na rzucie przypominającym rybę. 2 X 1977 r. bp łódzki Józef Rozwadowski poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę nowej, monumentalnej świątyni. Kościół górny został poświęcony w 1996 r. przez abpa Władysława Ziółka. W kościele dolnym są przygotowywana sale dla gimnazjum katolickiego, ośrodka akademickiego. W budynku kościoła mieści się Katolicka Szkoła Podstawowa. W starej plebanii przedszkole prowadzone przez siostry salezjanki. Planowana jest modernizacja nowej plebanii.

Wyposażenie kościoła:
Granitowy wystrój prezbiterium: ołtarz główny, ambonka, chrzcielnica, siedzenia dla księży i asysty z nową tapicerką. Pięciometrowy obraz Najświętszego Serca Jezusowego. W bocznym ołtarzu obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Droga Krzyżowa kuta w mosiądzu.

Ulice należące do parafii

Armii Krajowej, Belzacka – do ul. Kostromskiej do końca, Częstochowska, Daniłowskiego, Dmowskiego – do ul. Kostromskiej, Doroszewskiego, Dzielna, Górna, Kołłątaja, Konopnickiej, Kostromska – nr nieparz., Kościelna, Matejki, Młynarska, Modrzewskiego, Narutowicza – od nr 39 i 52 do Armii Krajowej, Niecała, Norwida – od ul. Armii Krajowej do ul. Kostromskiej, Polna – str. parz., Poprzeczna, Przechodnia, Rysia, Słowackiego – od 29 i 36 do ul. Kostromskiej i od ul. Kostromskiej nr parz i za trasą obie strony ul. Słowackiego, Stroma, Szkolna, Twardosławicka – nr parz., Wojska Polskiego – od 68 i 80, Wyspiańskiego, Zamenhofa, Złota, Żelazna