Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 69
Kilka słów o… PALIUSZU! - Paliusze Metropolitów Łódzkich w fotografii
Udostępnij

Kościół Łódzki miał jak dotąd trzech Metropolitów: arcybiskupa Władysława Ziółka (1986-2012), arcybiskupa Marka Jędraszewskiego (2012-2017) oraz arcybiskupa Grzegorza Rysia (2017-2025). Dwaj arcybiskupi ostatni zostali przeniesieni ze stolicy metropolitalnej w Łodzi na stolicę metropolitalną do Krakowa. Wszystkim trzem Metropolitom Łódzkim Paliusz wręczali kolejni Papieże - Ojciec Święty Jan Paweł II (29 czerwca 2004), Ojciec Święty Franciszek (29 czerwca 2013) oraz Ojciec Święty Franciszek (29 czerwca 2018).

Czwartym Metropolitą Łódzkim - mianowanym 12 marca 2026 roku przez Ojca Świętego Leona XIV - został dotychczasowy Jałmużnik Papieski, pochodzący z Łodzi - kard. Konrad Krajewski. Uroczyste nałożenie Paliusza czwartemu Metropolicie Łódzkiemu nastąpi już jutro - w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - w Watykanie.


Pierwszy Metropolita Łódzki - abp Władysław Ziółek (29 czerwca 2004 roku)


Drugi Metropolita Łódzki - abp Marek Jędraszewski (29 czerwca 2013 roku)


Trzeci Metropolita Łódzki - abp Grzegorz Ryś (29 czerwca 2018 roku)

Udostępnij