- Jeśli chcecie zobaczyć parafię, to nie idźcie do kancelarii parafialnej, ale przyjdźcie na niedzielną Eucharystię i zobaczcie wszystkich, którzy stoją wokół tego ołtarza – mówił kard. Grzegorz Ryś.
W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi odbył się jubileusz 35-lecia parafii i 20-lecie konsekracji kościoła. Uroczystości przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. - 35-lecie parafii to czas istnienia Kościoła i 20 lat od konsekracji świątyni, chociaż Kościół jako lud Boży jest o wiele ważniejszy - mówił na wstępie ks. Jan Czekalski, proboszcz parafii.
W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, do zdania z apokalipsy św. Jana, w którym Jezus Chrystus uczynił nas królestwem, kapłanami dla swojego Boga i Ojca. – Cały lud będzie wspólnotą kapłańską. Bóg ma takie marzenie, że wśród wszystkich ludów, jakie są na ziemi, będzie jeden wyjątkowy. Nie taki, w którym są kapłani, bo to było prawdą o wszystkich ludach w tamtym czasie, ale żeby cały lud był kapłański. Pierwszy raz wypowiada to marzenie, gdy wyprowadza Żydów z niewoli egipskiej – powiedział duchowny i dodał: - Ta obietnica, którą Bóg wypowiedział przez Mojżesza prawie 3300 lat temu, wypełniła się 35 lat temu tutaj, bo jak można zdefiniować parafię? Parafia jest ludem kapłańskim, bo parafii nie wyznacza tylko terytorium, struktury. To wszystko jest potrzebne, ale parafia jest wspólnotą ludzi, która celebruje Eucharystię. Jeśli chcecie zobaczyć parafię, to nie idźcie do kancelarii parafialnej, ale przyjdźcie na niedzielną Eucharystię i zobaczcie wszystkich, którzy stoją wokół tego ołtarza!
Kard. Ryś odniósł się również do dwóch sposobów uczestnictwa w kapłaństwie Jezusa – chrzcielnego, otrzymywanego na chrzcie, i służebnego, wynikającego z sakramentu święceń. – Jeśli jesteście parafią, wspólnotą eucharystyczną, to pierwsze pytanie dotyczy tego, co przynieśliście dzisiaj w darach, co kryje się w tym chlebie i owocach? Co mam Bogu oddać w waszym imieniu? – pytał duchowny.
Po wspólnej modlitwie w ogrodach parafialnych odbyła się agapa, czyli jubileuszowe świętowanie.
Parafia została erygowana 1 października 1989 roku przez bp. Władysława Ziółka. Budowę kościoła rozpoczęto 2 maja 1994 roku według projektu architekta Lecha Paperza. 6 lat później, 13 maja 2000 roku, poświęcił go abp Władysław Ziółek, a 13 października 2004 roku dokonał konsekracji. Budowniczym kościoła był śp. ks. Andrzej Galiński, proboszcz w latach 1989 – 2007. Następnie, posługę proboszcza pełnili: ks. Paweł Lisowski (2007-2013), ks. Mariusz Szcześniak (2013-2015), ks. Maciej Łazarek, (2015-2019), a obecnie, od 2019 roku, jest nim ks. Jan Czekalski. Posługę wikariuszy pełnią od 2022 roku ks. Hieronim Wróblewski i ks. Przemysław Szewczyk. W parafii funkcjonują liczne grupy i wspólnoty: Zupa u Fatimskiej, ministranci, postcresima, krąg biblijny, grupa o. Pio, koła różańcowe, chór parafialny, schola rodzinna, asysta oraz rada parafialna.