Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 2015
Kard. Ryś: jesteśmy ołtarzami dla Pana! | poświęcenie kaplicy na Widzewie

- Wszystkie inne ołtarze, jakie są w kościołach, są symbolem człowieka wierzącego. Więc jak będziemy się teraz modlić na to poświęcenie, to patrzcie w ten ołtarz, bo on jest obrazem każdej i każdego z was. Wszyscy jesteśmy ołtarzami dla Pana - powiedział kard. Ryś.

W parafii św. Brata Alberta w Łodzi celebrowana była Msza św. wraz z poświęceniem kaplicy dla wspólnot neokatechumenalnych. Uroczystości przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. - Wszystkie elementy chrzcielne są wykorzystane do konsekracji Kościoła. Moment, kiedy się święci kaplicę, jest po to, żeby się zastanowić, jaką świątynią dla Boga ja jestem. Czy Bóg ma się we mnie dobrze? Jedyna różnica przy konsekracji kościoła a święceniu kaplicy jest taka, że ten ołtarz ma inne znaczenie. Ołtarz w kościele, kamienny ołtarz, który jest połączony z podstawą, posadzką, nie do ruszenia, ten ołtarz jest symbolem Jezusa Chrystusa. Wszystkie inne ołtarze, jakie są w kościołach, są symbolem człowieka wierzącego. Więc jak będziemy się teraz modlić na to poświęcenie, to patrzcie w ten ołtarz, bo on jest obrazem każdej i każdego z was. Wszyscy jesteśmy ołtarzami dla Pana - mówił na wstępie metropolita łódzki.

Odnosząc się do czytania z Drugiej Księgi Kronik, kard. Ryś wskazał na istotę charakteru życia poza miejscem kultu. - Los tej kaplicy nie zależy od tego, jak dalece będziecie o nią dbali, ilu ludzi będzie ją remontować, odnawiać ikonę, kto wymieni te sprzęty. Los tej kaplicy zależeć będzie od tego, jak będziecie żyć poza tą kaplicą. Czasem jest tak, że Pan Bóg, jak już nie ma żadnej innej możliwości nawrócenia swojego ludu, to zabiera mu miejsce święte - mówił duszpasterz. W drugiej części metropolita łódzki skupił się na biblijnej rozmowie z Nikodemem, mówić o światłu w otaczającej ciemności. - Musi się pojawić światło. Tym, co rozprasza ciemności, jest postawione światło. Można dyskutować o złu, ciemności w nieskończoność. Z tego nic nie wynika. Ciemność jest rozpraszana przez światło - podkreślił homileta. - Bóg nie posłał Syna na świat, żeby go potępił. Ale posłał Go jako światło. My jesteśmy posłani jako źródło Światła w świecie - podsumował. Na zakończenie zachęcił zebranych do wspólnoty z Jezusem i przyjęcia Bożej łaski.