Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 767
Klerycka Droga Światła w ogrodzie seminaryjnym
Udostępnij

Już po raz kolejny w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi celebrowane było nabożeństwo Drogi Światła, które poprowadził metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Autorskie rozważania 14 stacji Drogi Światła przygotowane przez metropolitę łódzkiego poprzedziły fragmenty z Ewangelii i Dziejów Apostolskich.

W nabożeństwie uczestniczyli wychowawcy oraz alumni dwóch seminariów duchownych – diecezjalnego oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Pomysłodawcą powstania stacji Drogi Światła w seminaryjnym ogrodzie był metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Fundatorką siedmiu granitowych bloków jest p. Wiktoria Szkwarek – mama tragicznie zmarłego ks. Mariusza Szkwarka – prezbitera Archidiecezji Łódzkiej. Jest to - po seminaryjnej kaplicy p.w. Trójcy Świętej – druga fundacja matki kapłana. Seminaryjna Droga Światła, została poświęcona w maju 2019 roku i jest to pierwsze tego typu artystyczne przedstawienie paschalnego nabożeństwa na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Nabożeństwo powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jej powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

W Łodzi – Droga Światła - nabiera znaczenia ekumenicznego, gdyż już od pięciu lat w organizację i przebieg tego nabożeństwa angażują się przedstawiciele Kościołów Chrześcijańskich, których świątynie znajdują się na terenie miasta i regionu łódzkiego.

Udostępnij
Galeria zdjęć