Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: rekolekcje są po to, aby wyrwać się z rutyny | Wielkopostne Rekolekcje dla Kobiet #1

„Wiara musi być żywym doświadczeniem spotkania z Bogiem, objawionym w Jezusie Chrystusie w Duchu Św. Jeśli wiara nie jest doświadczeniem miłości i żywej relacji, to taka wiara zabija”- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w parafii MB Zwycięskiej w Łodzi.

Jest już tradycją, że w pierwszy czwartek i piątek Wielkiego Postu duszpasterstwo kobiet Archidiecezji Łódzkiej przeżywa swoje wielkopostne rekolekcje. W tym roku nauki rekolekcyjne głosi Metropolita Łódzki.

W swoich homilii duchowny zwracał uwagę na to, że wybór do którego nas dziś i na każdy dzień wzywa słowo to wybór miłości, wybór relacji. „Wiara musi być żywym doświadczeniem spotkania z Bogiem, objawionym w Jezusie Chrystusie w Duchu Św. Jeśli wiara nie jest doświadczeniem miłości i żywej relacji, to taka wiara zabija. Wtedy możemy pomylić drogi, którymi chcemy chodzić. Z bogiem widzimy drogę życia. Bez Boga możemy interpretować niewłaściwie”- mówił duchowny.

Po Eucharystii był czas na konferencję w której Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że to co ważne jest w rekolekcjach, to aby mieć takie momenty, kiedy jesteśmy z Jezusem osobno. „To osobno nie oznacza takiego indywidualistycznego podejścia, bo Jezus na górę Tabor wziął trzech uczniów. Rekolekcje zawsze przeżywamy we wspólnocie, ale to, że Jezus wziął uczniów ich osobno, oznacza odejście od tego co codzienne i żmudne. Rekolekcje są po to, aby wyrwać się z rutyny i mechanicznego przeżywania życia”- mówił rekolekcjonista.

Metropolita Łódzki mówił, że my na co dzień żyjemy w tłumie, który narzuca nam pewne zasady i postępujemy tak, bo wszyscy tak robią. Potrzeba nam odejścia od tego tłumu na osobność i właśnie do tego są potrzebne rekolekcje. Wymaga to pewnego trudu. W swoich rozważaniach Ksiądz Arcybiskup powoływał się na słowo Papieża Franciszka skierowane na Wielki Post. „Franciszek w swoim orędziu odnosi się do symbolu górskiej wyprawy. Jak idziesz w góry, to im dalej, tym jest trudniej. Im jest wyżej, tym bardziej musisz się skupić. Robi się stromo, skaliście, wąsko. Potrzeba więcej uwagi, skupienia i ascezy. Tak może być w naszym spotkaniu z Jezusem. Tak może być też w naszym doświadczeniu Kościoła”- powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Pierwszy dzień rekolekcji zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu.