Kościół Łódzki ma dziesięciu nowych kapłanów!

- Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie. Poczujcie się w nim jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa, które można zdjąć z siebie razem z sutanną na dwa miesiące wakacji. Teraz nie jestem księdzem, bo zdjąłem sutannę. Zamieszkajcie w kapłaństwie, zamieszkajcie w tym, co je określa! Trwaj na modlitwie, trwaj w Eucharystii, trwaj w spowiadaniu, trwaj w celibacie, trwaj w posłuszeństwie. – mówił zwracając się do kandydatów do Święceń Kapłańskich arcybiskup Grzegorz Ryś.

Sobota 4 czerwca br. jest wyjątkowym dniem dla dziesięciu diakonów Archidiecezji Łódzkiej, którzy w łódzkiej katedrze przyjęli święcenia kapłańskie. Liturgii katedralnej celebrowanej o godz. 10:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, a towarzyszyli mu arcybiskup senior Władysław Ziółek, biskup Ireneusz Pękalski oraz biskup Marek Marczak. W Eucharystii wzięli udział księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne oraz rodzice, rodzina i przyjaciele księży neoprezbiterów.

Kandydatami do Święceń byli: dk. Krystian Felijakowski z par. św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława, biskupa i męczennika oraz Matki Boskiej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim, dk.  Dawid Gajda z par. św. Wojciecha, biskupa i męczennika w Ujeździe, dk. Wojciech Jóźwik z par. Świętej Rodziny w Rokicinach Kolonii, dk. Damian Klepacz z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach, dk.  Łukasz Kowalski z par. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach, dk. Damian Kubiś z par. Narodzenia NMP w Bełchatowie, dk. Krzysztof Majda z par. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie, dk. Kamil Rusak z par. św. Stanisława, biskupa i męczennika w Rzgowie, dk. Konrad Świnoga z par. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim, dk. Hieronim Wróblewski z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Łodzi.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr. Sławomira Sosnowskiego oraz ks. Michała Jaworskiego – rektora Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater, metropolicie łódzkiemu.

W homilii arcybiskup Grzegorz zwrócił się do prezbiterów mówiąc między innymi - Słowo Boga zaleca wam i hierarchię działania, i kolejność działania. Nie stawiajcie się ponad tym Słowem. Uczcie ludzi, ale tych, których najpierw otwieracie na królestwo Boga nad nimi. Najpierw kerygmat, najpierw ewangelizacja, a potem nauczanie. Jeśli ludzie mają tę naukę przyjąć, potrzebują się najpierw poddać władzy Boga. Kiedy są poddani władzy Boga, inaczej słuchają tego, co nauczacie. Nie odwracajcie tego porządku, bo to jest stawianie wozu przed koniem. - podkreślił kaznodzieja.

– Uczeń, którego Jezus kochał – tak macie od dziś na imię! – tłumaczył łódzki pasterz. -Jeśli nie, to ta Ewangelia jest przypadkowa! To jest słowo dla was na drogę do kapłaństwa. Drugim słowem, które Jan odnosi do siebie jest „świadectwo”. Ten uczeń daje świadectwo. Wasza decyzja nie jest na dzisiaj, nie jest na rok, nie jest na pięć lat, jest na zawsze! Świadectwo trwania - zamieszkania! Zamieszkajcie w waszym kapłaństwie. Poczujcie się w nim jak w domu. Nie traktujcie kapłaństwa, które można zdjąć z siebie razem z sutanną na dwa miesiące wakacji. Teraz nie jestem księdzem, bo zdjąłem sutannę. Zamieszkajcie w kapłaństwie, zamieszkajcie w tym, co je określa! Trwaj na modlitwie, trwaj w Eucharystii, trwaj w spowiadaniu, trwaj w celibacie, trwaj w posłuszeństwie. Niech ludzie mają to doświadczenie trwałości spotykając się z wami, niech mają doświadczenie czegoś, co jest trwałe, a nie jak momencik. Zapalił się i zgasł. Świadectwo Jana to jest świadectwo trwania, a nie świadectwo męczeństwa.  – zaznaczył hierarcha.

Po homilii diakoni złożyli przysięgę, w której zobowiązali się wiernie wypełniać swoją służbę kapłańską. Następnym elementem uroczystości było złożenie przyrzeczenia posłuszeństwa swojemu ordynariuszowi, a przy śpiewie litanii do wszystkich świętych, podczas którego kandydaci leżeli krzyżem, wierni modlili się w ich intencji. Kolejnym etapem święceń było nałożenie rąk przez arcybiskupa i duchownych przybyłych na uroczystości. Nowi kapłani otrzymali ornaty, a po ich nałożeniu  metropolita łódzki namaścił ich dłonie olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Następnie łódzki pasterz przekazał nowym kapłanom dary ludu wiernego - patenę z hostią i kielich z winem i wodą i powiedział: “przyjmij dary ludu świętego, które mają być ofiarowane Bogu. Rozważaj co będziesz czynić, naśladuj to, czego będziesz dokonywać i prowadź życie zgodne z tajemnicą Pańskiego krzyża.” Po zakończeniu obrzędu Święceń nowi kapłani sprawowali swoją pierwszą w życiu Eucharystię.

Dzisiejsza Msza święta święceń kapłańskich, była pierwszą, którą dziesięciu nowych księży, celebrowało w swoim życiu. Liturgię zakończyły podziękowania skierowane do biskupów, przełożonych seminaryjnych oraz rodziny.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki wręczył księżom neoprezbiterom książeczki jurysdykcyjne (dokument uprawniający do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania), testimonia (dokument potwierdzający otrzymanie święceń) oraz dekrety związane z ich przyszłą posługą.

W najbliższych dniach księża neoprezbiterzy będą celebrować Msze święte prymicyjne w swoich rodzinnych parafiach, Wyższym Seminarium Duchownym oraz w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.