Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 6844
Abp Grzegorz Ryś udzielił Sakramentu Bierzmowania w Rycie Klasycznym
Udostępnij

- Dojrzałość chrześcijanina, to jest dojrzałość kogoś, kto zostaje wobec Boga dzieckiem. Jesteś dzieckiem, a nie jesteś niewolnikiem. To sprawia w nas Duch Święty! – mówił abp Ryś.

Dziś wieczorem w kaplicy pw. Wszystkich Świętych na os. Żubardź ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki - przewodniczył celebracji i udzielił Sakramentu Bierzmowania 12 osobom należącym do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej i uczestniczącym w Rycie Klasycznym.

Po udzieleniu Sakramentu Bierzmowania celebrowana była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Markowski – diecezjalny duszpasterz tradycji łacińskiej. Homilię podczas liturgii wygłosił metropolita łódzki.

W słowie pouczenia pasterskiego łódzki pasterz odwołując się do liturgii słowa wskazał na to, że - od czasów apostolskich – to znaczy od Piotra i Jana – zachował się w Kościele ten gest wyciągniętych dłoni. Oni wyciągali nad nimi dłonie, a ci otrzymywali Ducha Świętego. Ten gest wyciągniętych dłoni był najpierw nad wami, kiedy żeście tu uklęknęli – towarzyszył on tej pierwszej modlitwie o dary Ducha Świętego, a potem także indywidualnie każdemu kładłem rękę na głowę. To jest niesłychanie piękny gest, gest który w Kościele często wykonujemy ile razy przywołujemy Ducha Świętego, tyle razy wyciągamy tę dłoń! – podkreślił kaznodzieja.

Jak zauważył metropolita łódzki - Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje na to, że – gest wyciągniętej dłoni to gest ojca, który kadzie wyciągniętą dłoń na głowie dziecka. Kiedy ci mama lub tata położą rękę na głowę, to czujesz się bezpiecznie. To jest taki gest, który ma ci uświadomić, że jesteś dzieckiem. To jest niesłychanie ważne, bo bardzo często w Kościele sakrament bierzmowania nazywa się sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, albo przynajmniej sakramentem ku dojrzałości. Czym jest dojrzałość chrześcijańska? Tym, że zostajesz dzieckiem, że jesteś w stosunku do Boga dzieckiem, że odnajdujesz w Bogu Ojca. To znaczy – jeśli Bóg jest dla Ciebie Ojcem, to nie jesteś w stosunku do Niego niewolnikiem i nie podchodzisz do Niego jako niewolnik – podchodzisz do Niego jak dziecko. Inaczej się spełnia czyjeś polecenia – inaczej się spełnia polecenia pana dla którego jestem niewolnikiem, a inaczej polecenie ojca, którego jestem synem. Jeśli jestem synem, dzieckiem Boga, to wypleniam Jego polecenia z miłością z zaufaniem, z wiernością z przekonaniem, bo tego, czego ojciec mnie uczy staje się moim własnym przekonaniem, pomysłem na życie. – zaznaczył hierarcha.

Liturgie w Rycie Klasycznym w Archidiecezji Łódzkiej celebrowane są w Łodzi w kaplicy Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej pw. Wszystkich Świętych, w Piotrkowie Trybunalskim w kościele „na Krakówce” oraz w Bełchatowie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Więcej informacji na temat liturgii w Rycie Klasycznym można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej: www.tradycjalodz.com oraz fanpage Facebookowym: https://www.facebook.com/Duszpasterstwo-Tradycji-Katolickiej-w-Archidiecezji-%C5%81%C3%B3dzkiej-164556857260431/

Udostępnij
Galeria zdjęć